141 şahıs zehirlenmişti! O köy için yeni karar

17.08.2022 14:49 Son Güncelleme: 17.08.2022 14:52Haber Deposu: DHA Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde, Kurban Bayramı’nın son gününden adım atmak suretiyle bir çok çocuklarda karın ağrısı, mide bulantısı ve kanlı ishal görüldü. Hastaneye aralıklarla götürülen çocuklar ve yetişkinlerin ilk belirlemelere nazaran sudan zehirlendiği tespit edildi. Tetkikler sonucu çocuklarda bağırsak enfeksiyonu görüldü, bazı hastalarda ishal sebebiyle böbrek yetmezliği başladı. Durumu ağırlaşan hastalar, başka şehirlerdeki hastanelere götürüldü. Son olarak açıklanan rakama nazaran, toplam 141 şahıs zehirlendi. 1 kişinin öldüğü zehirlenme vakalarında 115 şahıs taburcu oldu.

KİRLENME TESPİT EDİLDİ Yuva köyünden ishal, karın ağrısı ve kusma şikayetleriyle halkın sıhhat kurumlarına başvurması sebebiyle İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Bolu Valisi Erkan Kılıç başkanlığında toplandı. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Sonucu’na nazaran, Devlet Su İşleri 5’inci Bölge Müdürlüğü tarafınca Çaydurt deresinden alınan numune sonuçlarında standartların üstünde mikrobiyolojik kirlenme tespit edilmesi üstüne dere suyunun başta sulama ve kullanma olmak suretiyle her türlü kullanımı ikinci bir karara kadar kısıtlandı.
Londra’da metro istasyonunda yangın
SONDAJ KUYULARI İÇİN DE KARAR ALINDI
Öte taraftan, köy içinde bulunan ve vatandaşlara ilişkin olan, mikrobiyolojik kirlenme tespit edilen sondaj kuyularının da her türlü kullanımının ikinci bir karara kadar kısıtlanması sonucu alındı. Görüşmede, Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’ndeki işletme ve tesislere ilişkin sondaj kuyularının ilgili kurumlarca denetlenmesi, kirlilik tespit edilenlerle ilgili olarak yasal işlemlerin yapılması kararlaştırıldı. Bu kararların uygulanmasında dikkatsizlik ve kusuru görülenlere yada kararlara karşıcılık edenlere Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereği yönetimsel ceza kesileceği kaydedildi. 

Son Dakika Haberler