2022 KYK burs başvurusu ne vakit? GSB e-devlet KYK burs ve kredi başvurusu iyi mi yapılır?

20.08.2022 17:27 Son Güncelleme: 20.08.2022 17:29 Binlerce öğrencinin burs ve kredi imkanından yararlanacağı 2022-2023 eğitim öğretim senesinde başvurular için geri sayım başladı. Bursların geri ödemesiz, kredilerin ise geri ödemeli olacağı süreçte detaylar gelecek günlerde belli olacak.
KYK BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN BAŞLAYACAK 2022-2023?
Üniversitelerde bilimsel niteliği olan takvim eylül ayında başlamış olacak. Aynı süreçte peş peşe KYK yurt ve burs başvuruları da alınacak. Geçtiğimiz yıl başvurular 5-8 Kasım tarihlerinde alınmıştı. Bu yıl da gene ekim sonunda ya da kasım başlangıcında başvuruların alınması umut ediliyor.
E DEVLET KYK BURS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?
Burs/kredi başvuruları her yıl yazılı ve görsel basın yöntemiyle kamuoyuna duyurulan tarihler içinde e-Devlet üstünden alınmaktadır. Değerlendirme sonucunda burs yada kredi tahsisi meydana getirilen öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler netice izahat sayfasında detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Burs yada kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler içinde e-Devlet üstünden burs/kredi onay işlemi ekranında yer edinen “taahhütname onayı” işlemini yapmaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrenciye ödeme yapılmamaktadır.
Burslarda öncelikli öğrenciler ise şöyleki;
         Şehit evlatları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
•        Gazi evlatları, (Gazi bekar ise kendisi)
•        Sıhhat kurulu raporu ile %40 ve üstünde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
•        Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
•        Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
•        Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
•        Amatör ulusal sporcu olan öğrenciler
ÖSYM YKS tercih neticeleri 2022 açıklandı! Üniversite yerleştirme neticeleri ÖSYM netice sorgulama

Son Dakika Haberler