ABD askeri geldi yumurta bitti

Türkiye sınırına ortalama 40 km mesafedeki Yunanistan’ın minik sahil kenti Dedeağaç, asla alışık olmadığı hareketli günler yaşıyor. 58 bin sözü geçen kentin birkaç yıl öncesine kadar pek kullanılmayan ve bir çok süre martıların işgali altında bekleyen limanı şimdi tehlikeli sonuç bir askeri üs haline geldi. Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, ABD birliklerinin konuşlanmasıyla eski sakinliğini kaybeden Dedeağaç’taki yaşamı mercek altına aldı.

HALK MEMNUN
Türkiye sınırındaki hareketlilik Ankara tarafınca yakından izlenirken, mahalli sakinler değişimden memnun. Halk, Amerikalıların şehir ekonomisini canlandıracağını ve bir yanda Türkiye öteki yanda Rusya ile artan gerilim esnasında güvenliği sağlayacağını umuyor. Dedeağaç’ta kafe işleten 53 yaşındaki Yiannis Kapelas, limana yanaşan askeri gemiler için, “Biz minik bir ülkeyiz. Bizi koruyacak büyük bir ülkenin olması iyi bir şey” diyor. Lojistik faaliyetlerdeki sıçrama, neredeyse on senedir boşta bekleyen liman için büyük bir geri dönüş anlamına gelirken, hareketlilik şehir ekonomisini şekillendiriyor. DÖVME KUYRUĞU
Her birkaç ayda bir yeni tank ve öteki malzemeyi boşaltmak için Amerikan cenk gemileri yanaştığında, artan Amerikalı nüfusu yüzünden kentte yumurta ve sigara benzer biçimde ürünlerin kıtlığı yaşanıyor. Dövme salonları önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Bir çok Türkiye’den gelen turistleri ağırlayan kent, limana yeni vinçlerin kurulmasıyla ticaretten almış olduğu oranı arttıracağı günün hayalini kuruyor.

YENİ LOJİSTİK MERKEZİ
Askeri hareketliliği denetlemekten görevli ABD’li Andre Cameron, limanı askeri operasyon merkezine dönüştürdüklerini söylemiş oldu. Yunan hükümeti, limandaki iyileştirmelerin yatırımcıları bölgeye çekeceğini, Dedeağaç’ın komşu Bulgaristan, Romanya ve hatta Ukrayna için bir tecim merkezine dönüşeceğini umuyor. Böylece bu ülkelerin Türkiye boğazlarını kullanmak yerine Yunanistan üstünden mallarını taşımasını hedefliyor. Öte taraftan 2009’da başlatılan özelleştirme planı çerçevesinde limanın satışı gündemde. Talipli iki Yunan firmanın Rusya bağlantıları sual işaretlerine niçin olurken ABD’den de iki yatırımcı teklif verenler içinde.
TAM 14 KATINA ÇIKTI
ABD’nin Dedeağaç üstünden taşımış olduğu araç-gereç miktarı, daha Ukrayna savaşından ilkin, 2021’de 14 kat artmıştı bile. Pentagon geçen yıl cephane sandıklarından tanklara toplam 3100 parça eşya taşındığını açıklarken, bu yıl şimdiden bu sayıya ulaşıldı.

Son Dakika Haberler