Bakanlık: Telef olan balıklardan çözümleme yapılmak suretiyle numuneler alınmıştır

02.08.2022 18:53 Haber Deposu: DHA Bartın Irmağı Gökırmak mevki Potbaşı bölgesindeki su yüzeyinde ölmüş balık görülmesinin arkasından vatandaşlar ihbarda bulunmuş oldu. İhbar üstüne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı denetim ekipleri, ırmak suyundan ve ölmüş balıklardan numuneler alarak Bakanlık Referans Laboratuvarı’na gönderdi. İlk araştırmaların arkasından Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, denetimlerde su kirliliğine niçin olabilecek yasadışı bir boşalma yada atık dökümü tespit edilmediği vurgulanarak, “İlk araştırmalarda balık ölümlerinin, ırmak debisinin içinde bulunduğumuz mevsim itibariyle azalmasına bağlı olarak Bartın Irmağı ile bağlantısı kesilen su birikintilerinde yoğunlaştığı, bu alanlarda yerinde meydana getirilen ölçümlerde sıcaklığın da tesiri ile çözünmüş oksijen miktarının oldukca düşük olduğu tespit edilmiştir” ifadeleri kaydedildi.
SU VE BALIK NUMUNELERİNİN ANALİZ SÜREÇLERİ DEVAM ETMEKTEDİR Bakanlıktan meydana getirilen açıklamanın devamında, balık ve su numunelerinin analizlerinin devam etmiş olduğu aktarılarak şu ifadelere yer verildi:
“Öteki taraftan Bartın İl Ziraat ve Orman Müdürlüğü mensubu tarafınca telef olan balıklardan çözümleme yapılmak suretiyle numuneler alınmıştır. Söz mevzusu alandan alınan su ve balık numunelerinin çözümleme süreçleri devam etmektedir.”

Son Dakika Haberler