BM Genel Sekreteri Guterres: Zaporijya Nükleer Santrali’ne verilen herhangi bir zarar intihar olur

18.08.2022 21:49 Haber Deposu: İHA BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna-Rusya savaşını diplomatik yollarla sona erdirmek için atılabilecek adımları, Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ihracatı ve Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenliği benzer biçimde mevzuları görüşmek suretiyle, Ukrayna’nın Lviv kentinde bir araya geldi. Guterres, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Zelenskiy ile katılmış olduğu üçlü görüşmenin peşinden düzenlenen basın toplantısında, Rusya’nın kontrolü altında tuttuğu Ukrayna’nın Zaporijya Nükleer Santrali mevzusunda duyduğu endişeyi dile getirdi. Guterres, santralin silahsızlandırılması için çağrıda bulunarak, Zaporijya Nükleer Santraline verilen herhangi bir zararın “intihar” olacağını söylemiş oldu.
“Tüm tarafları başarının devamını sağlamaya çağırıyorum” Rus kuvvetlerinin askeri teçhizatını ve personelini tesisten geri çekmesi icap ettiğini söyleyen Guterres, “Tesis herhangi bir askeri operasyonun parçası olarak kullanılmamalıdır. Bunun yerine Zaporijya’nın tamamen sivil altyapısının tekrardan kurulması ve bölgenin güvenliğinin sağlanması için acilen anlaşmaya gereksinim var. Bunu söylemeliyiz ki, Zaporijya’ya gelebilecek herhangi bir potansiyel zarar intihar olur” şeklinde konuştu.
Guterres ek olarak Rusya’yı “uzlaşma ruhu” göstermeye ve Ukrayna’dan tahıl ihracatının tekrardan başlamasını elde eden tahıl anlaşmasının başarısının devamını sağlamaya çağırdı. Guterres, antak kalma kapsamında 1 aydan kısa bir süre içinde 21 geminin Ukrayna limanından ayrıldığını ve 15 geminin Ukrayna’ya tahıl ve öteki malları yüklemek suretiyle İstanbul’dan yola çıktığını söylemiş oldu. Guterres ek olarak, “Sadece bu yalnız başlangıç. Tüm tarafları başarının devamını sağlamaya çağırıyorum. Taraflar ilk günden itibaren besin akışını sağlamak için profesyonelce ve iyi niyetle çalıştılar. Bunun devam etmesini ve tüm engelleri uzlaşma ruhu içinde aşmalarını ve tüm zorlukları kalıcı olarak çözmelerini isterim” ifadelerini kullandı.
Guterres, Odessa ve İstanbul’a gidecek
Bugün liderlerin Ukrayna’nın Lviv kentine bir araya gelmesinin peşinden, BM Genel Sekreteri Guterres, yarın tahıl sevkiyatını görmek için Ukrayna’nın liman kenti Odesa’yı ziyaret edecek. Guterres, cumartesi günü ise İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret edecek. Türkiye, BM, Rusya ve Ukrayna, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle Ukrayna’dan sevk edilemeyen tahılın ihraç edilmesi üstüne 22 Temmuz’da İstanbul’da bir antak kalma imzalamıştı. Süreci denetlemek için, ticari besin maddelerinin ve gübrelerin gemiler tarafınca güvenli bir halde taşınmasını sağlamak amacıyla, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM’den temsilcilerden oluşan İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi 27 Temmuz’da faaliyete geçmişti.

Son Dakika Haberler