Böbreklerin aslolan katili! Meğer bu yiyecek böbrekleri çürütüyormuş!

Böbrek sağlığımızı korumak için yaşam kalitemize dikkat etmek büyük ehemmiyet taşıyor. Uyku düzeninden egzersiz rutinine kadar dikkatli tercih edilmiş bir yaşam seçimi ise böbrek sağlığını korumada en önde gelen yöntemlerden.
TUZ KULLANIMINI SINIRLANDIRIN
Pek oldukca şahıs sağlığını korumanın en mühim yollarından birinin tuz tüketimini sınırlandırmak bulunduğunun bilincinde değildir. Tuz yemeğe lezzet katar ve hem de vücudun bir noktaya kadar ihtiyacı vardır sadece aşırı tüketimi böbreklerin sağlığını bozulmasına yol açabilir. Yüksek oranda tuz tüketimi böbrekleri de yorarak aşırı su boşaltmak zorunda kalmasına niçin olur. Hem de aşırı tuz kan akışını da etkilediğinden genel sağlığı da tehlikeye sokabilir. Bu yüzden tavsiye edilen miktar günde 1 çay kaşığını geçmemektir. AĞRI KESİCİ KULLANMAMAYA ÖZEN GÖSTERİN
En küçük bir ağrı hissettiğinizde bile ağrı kesiciye yöneliyorsanız bu huyunuzundan böbrekleriniz için vazgeçmelisiniz. Ara sıra alınan ağrı kesiciler bir problem teşkil etmese de devamlı olarak alındığında böbrek sağlığını tehdit eder. Ağrı kesicilerin içindeki maddeler kan akışını sınırlandırıldığı için böbreklerinizin zorlanmasına niçin olurlar. Ek olarak değişik bir ilaç kullanıyorsanız etkileşimlerini ağrı kesiciyi almadan ilkin ne olursa olsun denetim etmelisiniz.
SÜREKLİ HASTA OLMAKTAN KAÇININ
Senede bir ya da iki kere hasta olmak bir çok şahıs için can can sıkan bir durum şeklinde görünse de aslen uzun solukta genel sağlığınız üstünde de negatif tesirleri bulunuyor. Soğuk algınları tedavi edilmediğinde ve devamlı tekrarladığında vücudunuz hastalıla savaşmak için antikor üretmeye devam edecektir. Bu antikorlar belirli bir noktadan sonrasında aşırı seviyelere ulaşarak böbrek sağlığınızı da tehlikeye sokar.
TUVALET İHTİYACINIZI BEKLETMEYİN
Bir çoğumuz ansızın gelen hela ihtiyacımızı yaptığımız işi bölmemek adına erteliyoruz. Sadece bu böbrek sağlığınız için en fena alışkanlıkların başlangıcında geliyor. Bu aşamada idrar vücudun içinde kaldıkça atık ve zararı dokunan bakterlerin böbreklere de zarar vermesine niçin olur.
SİGARAYI BIRAKIN
Ayda yılda bir içiyor olsanız bile sigara her koşulda ve şartta sağlığınız için zararlıdır. Sigara içmenin akciğer ve kalp için tehlikeli olduğu bilimsel bir gerçek olsa da aslen böbrekleri de bir o denli fena etkilemektedir. Sigara içmek vücutta zararı dokunan olan kreatinin maddesinin üretilmesine niçin olur. Bu madde ise böbreklerden geçerek vücuttan atıldığından gövde sağlığı için zararlıdır. Sigarayı en kısa sürede bırakmak ise böbrek hastalıklarına yakalanma riskinin en aza inmesine destek sağlar.
KURU KAYISIDAN UZAK DURUN
Kayısı varlıklı bir lif, A ve C vitamini deposudur. Sadece bunun yanında yüksek oranda potasyum ihtiva ederler. Potasyumunun aşırı alınımı ise böbrek sağlığı bakımından zararlıdır. Bu yüzden tüketmemeye, en azından 2 adetten fazla yememeye itina gösterin.
KURU MEYVELERİ TÜKETİRKEN DİKKAT!
Eğer mevcud bir böbrek sorununuz var ise kuru meyvelerden mümkün olduğunca kaçınmanız önerilir. Yalnız bir fincan kuru eriğin içinde bile 1300 mg’a yakın potasyum bulunur ve bu oran oldukca yüksektir. Böbrek problemi olmayanlar için ise organik şeker açısından varlıklı bir gıda deposu olarak ölçülü bir halde tüketilmelerinde problem yoktur.
İŞLENMİŞ GIDALAR TERCİH ETMEYİN
İşlenmiş gıdaların etiketleri size sıhhatli olduklarını düşündürse de aslen muhteviyatında ne kadar zararı dokunan bulunduğunu görebilirsiniz. Bu tip gıdaların içinde almanız gerekenden oldukca daha çok tuz, potasyum ve fosfor bulunur. Böbrekler vücudun gerekseme duyduğu bu bileşenlerin azca bir miktarını süzmek için hazırlıklıdır sadece bu oran işlenmiş gıdalarda yüksek miktarlardadır ve böbreklerin zarar görmesine niçin olurlar.
GAZLI İÇECEKLERDEN UZAK DURUN
Yemeklerin yanında sevmiş olarak tükettiğimiz gazlı içecekler aslen vücudumuz için hiçbir yarar sağlamaz. Bunun aksine 1 kutu gazlı içecek minimum 2 tane donut kadar şeker içermektedir ve böbreklerinize ciddi oranda yük bindirir. Meydana getirilen araştırmalar günde bir ya da iki tane gazlı içecek tüketmenin bile böbreklerinize kalıcı olarak zarar verme riskinin iki katına kadar çıkabileceğini göstermektedir. Daha uzun süreler uyumak böbrek sağlığınızı da geliştirecektir. Şundan dolayı ne kadar uzun süre ayakta olursanız böbrekleriniz o denli oldukca çalışır. Meydana getirilen bir araştırmada her gece yedi saatten azca uyuyanların daha çok uyuyanlara gore yüzde 19 arttırdığını göstermektedir.Uyku ve dinlenmede eksiklik böbreklerin çalışmasına oldukca fazla yük bindirilmesine niçin olur.

Son Dakika Haberler