“Bu, son zamanların en büyük yangını”

19.08.2022 21:50 Haber Deposu: İHA Azerbaycan’ın şimal ve kuzeybatı bölgelerindeki 4 ilde çıkan orman yangınları devam ediyor. Azerbaycan Muhteşem Haller Bakan Yardımcısı Etibar Mirzayev, 4 gün ilkin Guba, Gebele, Şabran ve Siyezen illerinde başlamış olan orman yangınlarının söndürülmesi için çalışmaların aralıksız olarak sürdürüldüğünü sadece yangının ciddi zararlara yol açtığını belirtti. Azerbaycan’ın şimal bölgesinde 15 Ağustos’tan bu yana yangınların devam ettiğini belirten Mirzayev, “Maalesef yangınlar Şabran, Siyazan, Guba ve Haçmaz illeri de dahil olmak suretiyle geniş bir alana yayıldı. Bu, son zamanların en büyük yangını. Doğaya büyük zarar verdi. Tahminlere bakılırsa, yangın, belediye ile devlet fonu arazileri ve ormanlık bölgeler de dahil olmak suretiyle ortalama 4 bin hektarlık alana zarar verdi” dedi.
  “Yangının temel sebebi insan faktörü ile ilgilidir”
Büyük çaplı yangının Şabran iline bağlı Dağbilici köyü civarlarındaki hasat edilen ekili araziden çıktığını ifade eden Mirzayev, “Yangının temel sebebi insan faktörü ile ilgilidir. Genel olarak ülkemizdeki yangınların yüzde 98’i insan kaynaklıdır. Son 5 gündür güçlü rüzgar var. Rüzgarın hızı kimi zaman saatte 18 ila 22 kilometreye kadar ulaşıyor. İtfaiyeciler kimi zaman boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Yangında talih eseri kimse yaralanmadı. Yurttaşlarımızdan güvenlik kurallarına harfiyen uymalarını rica ediyoruz” diye konuştu.
Azerbaycan’da 15 Ağustos’ta başlamış olan orman yangınlarını söndürme çalışmalarında bakanlığa bağlı 600 personel, 80 vasıta, 2 helikopter ve 1 “BE 200 CS” amfibi tayyare başta olmak suretiyle Azerbaycan Ekoloji Bakanlığı ve mahalli valiliklere bağlı takımlar de yer ediniyor.

Son Dakika Haberler