Bu yıl ilk kez uygulandı: Anzer balının fiyatı yeni yöntemle 4 katına çıktı

16.08.2022 15:09 Haber Deposu: İHA Rize’nin İkizdere ilçesi Anzer Yaylası’nda üretilen dünyaca meşhur Anzer Balı bu yıl bir ilke imza atılarak kara kovanlarda üretildi.
Kara kovanlara dışarıdan asla müdahale edilmeden kovanda bulunan arılar içeride her şeyi kendisi yapıyor. İmparator balı olarak adlandırılan dünyaca meşhur Anzer Balının bu yıl kilosu 2 bin TL olarak açıklanmıştı sadece kara kovanlarda üretilmesinden dolayı kilosu 8 bin TL’den alıcı buluyor.
Kara kovanlarda arıların her şeyi kendisi yaptığını ifade eden Adem Turgut, “Kara kovanlarda arılar her şeyi kendisi yapıyor. Dışarıdan biz hiçbir şeyine karışmıyoruz. Bundan dolayı bu bal öteki ballardan daha kıymetli. Anzer’de bir ilk yapılmış oldu. Kütüğün içinde naturel Anzer Balı yapıyor. Meydana getirilen üretim bir tek Anzer Ballıkaya Anzer Balı üretim çiftliklerinde yapılıyor” ifadelerini kullandı. Son dakika: Haziran ayı konut fiyat endeksi açıklandı
Bu yıl ilk kez kara kovanlarda Anzer Balı üretimi yapıldığını söyleyen Adem Turgut, “Bu yıl ilk kez organik olarak kara kovanlarda Anzer balı ürettik. Balın kilo fiyatı 8 bin TL olarak belirledik. Organik olarak kara kovanlarda üretilen balları sağıyoruz. Bu vesileyle endemik çiçeklerle birlikte balı üretiyoruz. Bu yıl 40 kilo bal üretimi yaptık. Kara kovanlarda üretilmeyen Anzer Ballarının fiyatını ise 2 bin 500 TL olarak açıkladık” dedi.

Son Dakika Haberler