Cenup Kore’nin ay bulgu görevi başladı

05.08.2022 10:07 Haber Deposu: İHA ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü’nün “KPLO” olarak da malum ilk ay yörünge aracı Kore Pathfinder Lunar Orbiter’ı (Ay Yörüngesi Bulgu Aracı), yörüngeye gönderdi. Bulgu aracını taşıyan Falcon 9 roketi mahalli saat ile 19.08’de ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’nden başarıya ulaşmış bir halde fırlatıldı. 678 kilogram ağırlığında olan bulgu aracının yörüngeye gönderilmesi ile resmen başlamış olan ay görevinin, Cenup Kore’nin 2030’ların başlarında aya robotik bir iniş yapma hedefi de dahil olmak suretiyle uzay araştırmalarında yol gösterici olacağı açıklandı.
Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü’nden proje sorumlusu Eunhyeuk Kim, görevin ana hedefinin teknolojik gelişme sağlamak bulunduğunun altını çizerek, “Ek olarak gözlem araçlarını kullanarak ay yüzeyi hakkında bazı yararlı veriler elde etmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.
“AYIN TADINI ÇIKAR” ANLAMINA GELİYOR
Kore dilindeki “dal” ve “nurida” kelimelerinin birleşiminden oluşan ve “ayın tadını çıkar” anlamına gelen “Danuri” olarak da adlandırılan KPLO görevinin ortalama 180 milyon dolara mal olduğu biliniyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin bugün Soçi’de bir araya gelecek

Son Dakika Haberler