Çin, milyarder iş insanına üstün dereceli ceza verdi

19.08.2022 14:20 Haber Deposu: Bloomberg Çin, beş yıldan fazla bir süre ilkin Hong Kong’da yakalanan Çinli-Kanadalı finansçı Xiao Jianhua’ya üstün dereceli cezalar verdi. Milyarder iş insanı yasadışı olarak kamu mevduatı elde etmek, itimatı kötüye kullanmak, rüşvet ve yasadışı fon kullanımından suçlu bulunmuş oldu.
Şanghay Birinci Orta Düzey Halk Mahkemesi’nde görülen davada Xiao, 13 yıl hapis ve şirketi Tomorrow Tüm ortaklık 55 milyar yuan (8,1 milyar dolar) para cezasına çarptırıldı.
Apple’dan güvenlik açığı uyarısı: Acil güncelleme çağrısı yapılmış oldu
Mahkemeye nazaran Xiao, finansal ağını havuzlanmış fonlar sunmak ve sigorta ve öteki yatırım ürünlerini satmak için kullandı ve halkın 311,6 milyar yuan’dan fazla parasını hortumladı. Mahkemede Xiao’nun Tomorrow Tüm ortaklık’inin yasadışı gelirleri esas olarak finansal kurumların satın alınması, menkul kıymet ticareti, denizaşırı yatırımlar ve ötekiler için kullandığı açıklandı. Şirket ve Xiao, varlıkların satışı ve denizaşırı fonların ülkelerine geri gönderilmesi yöntemiyle yasadışı gelirlerin bir kısmını iade etti.

Son Dakika Haberler