DEAŞ’ın “The Beatles”ı hakkında karar!

19.08.2022 20:15 Haber Deposu: İHA Terör örgütü DEAŞ’ın, İngiliz aksanları sebebiyle “The Beatles” lakaplı grubunun üyesi El Shafee Elsheikh mahkemeye çıktı. ABD’nin Virginia eyaletinde yer edinen Alexandria kentinde görülen davada, Irak ve Suriye’de gazeteciler ve yardım görevlileri de dahil olmak suretiyle oldukca sayıda kişinin kaçırılması, işkence edilmesi ve kafasının kesilerek infaz edilmesiyle bağlantılı olduğu malum Cihadi George lakaplı 33 yaşındaki El Shafee Elsheikh, ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı TS Ellis tarafınca müebbet hapis cezasına çaptırıldı. Elsheikh, ABD’li gazeteciler James Foley, Steven Sotloff, ABD’li yardım görevlileri Kayla Mueller ve Peter Kassig’i öldürmek için komplo kurmakla suçlandı.
  Suçlu bulunmuştu
Elsheikh, Nisan ayında çıkarıldığı mahkemede rehin alma ve katliam işlemek için komplo oluşturmak şeklinde eylemlerden suçlu bulunmuştu. Elsheikh, ABD’de yargılanan en yüksek profilli DEAŞ mensubu olarak biliniyor. Rehineler, İngiliz aksanları sebebiyle söz mevzusu 4 DEAŞ mensubuna “Beatles” lakabını takmıştı.
 
Grubun bir üyesi Türkiye’de hapis yatıyor
Grubun 4 üyesinden 2’si, Elsheikh ve Alexanda Kotey, yargılanmak suretiyle ABD’ye gönderilmeden ilkin ABD ordusu tarafınca Irak’ta tutulmuş, Kotey geçtiğimiz Eylül ayında Foley, Sotloff, Mueller ve Kassig cinayetlerini kabul etmesinin arkasından 2022 yılının başlarında görülen mahkemede müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. İnfazları denetleyen İngiliz vatandaşı Mohammed Emwazi, 2015 senesinde dron saldırısında öldürülmüş, grubun dördüncü üyesi Aine Lesley Davis ise, Türkiye’de terör suçlamasıyla yargı giyerek hapse atılmıştı.

Son Dakika Haberler