Dertten oynuyormuş! Öyleki bir hikayesi var ki…

HASRETİNDEN DELİRMEMEK İÇİN OYNADIM
İzleyenlerin neşesine fanatik kalmış olduğu 33 yaşındaki temizlik işçisi Hamit Karakaya’nın kıvrak figürleri, kaygısız şeklinde görünen hallerinin peşinden Türkiye’nin oldukça konuşmuş olduğu bir dram çıkmıştı. Karakaya, 15 gün ilkin yaptığımız röportajda, “9 yaşlarında bir oğlum var. 2 yıl oldu görmeyeli. Hasretinden ya delirecek ya oynayacaktım. Oynadım” demiş, bu kez hüzünlendirmişti. 9 yaşındaki oğlu Yasin’in anası ile anlaşamadıklarını, 5 yıl ilkin ayrıldıklarını ve bu süreçte başkası ile evlendiğini söyleyen fenomen temizlik işçisi Karakaya yaşadıklarını şöyleki söyledi:
NAFAKA YÜZÜNDEN
“Yasin o dönem oldukça küçüktü. Yeteri kadar vakit ayıramam, bir de çocuğun psikolojisi bozulmasın diye velayeti anne aldı. İlk seneler mesele olmadı fakat anası sonrasında evladı göstermemeye başladı. 2 senedir asla göremedim. Aylık 300 lira nafaka ödüyordum. Fakat eski eşim aniden adresini değiştirip kayboldu. Sanırım, tekrardan evlendiğimi duyunca yapmış oldu bu şekilde bir iş. Pes etmedim, çocuğumun peşine düştüm. Muhtarlığa, nüfus müdürlüğüne gittim, eski ev sahiplerine sormuş oldum fakat ulaşamadım. Madem o şekilde dedim o günden sonrasında asla nafaka ödemedim. 15-16 bin lira nafaka borcum var. Nafaka ödemedim fakat parayı da cebe atmadım. Yasin’ime bir inek aldım. İnek onun… Şimdi ben bu tarz şeyleri kafaya taksam hasta olurum, elden ayaktan düşerim, işimden olurum. Tüm bu tarz şeyleri düşün düşün! Deli olur insan. Açacaksın oyun havanı, süpüreceksin sokağını, unutacaksın dertleri dedik iş buralara geldi.” ÇOCUĞA İCRA GETİRİLMEZ
İcraya verip görebilirdin çocuğunu. Niçin yapmadın?
Çocuğa icra getirilir mi asla? Savcılığa, polise gerek kalmış mıdır? İcra memurluğuna gittiğimde de bana, ‘Yapma kardeşim! Bozma çocuğun psikolojisini’ dediler de ondan yapmadım.
Peki, niçin nafakanı ödemedin? 300 lira. Ödemelisin.
Yeter ki çocuğumla görüşeyim, ödeyeceğim. Borcumu da ödeyeceğim.

‘GEL BAK’ DEDİM BAKMADI
OBJEKTİFLİK adına, ‘Didem Arslan Yılmaz ile vazgeçme’ programına katılan eski eş Dilan K.’nin iddialarına da kulak verelim: “Daha ilkin ilgilenmedi çocukla. Ankara’da işim vardı, ‘Gel, bak!’ dedim, gelmedi. Sonrasında oğluma düğün videosu atmışlar. Çocuğuna düğününün videosunu atan bir babaya evladı niçin göstereyim ki? Evladı görmeye gelirken sırtında kuru sıkı tabanca ile geliyordu bir de. Tehdit falan etmiyordu fakat çocuk görmeye bu şekilde gelinmez.”

‘BUNDAN SONRA MUTLULUKTAN OYNAYACAĞIM’
Hamit Karakaya ile söyleşimiz neredeyse tüm medya kurumlarında yer bulunca, hepimiz ‘Ne yapar ne eder de baba ile oğlunu bir araya getiririz?’ diye uğraştı. Didem Arslan Yılmaz da o adlardan biri idi. Karakaya’nın eski eşini ikna etti ve buluşma gerçekleşti. Ben de buluşmaya online katıldım, yüzler gülüyordu şundan dolayı 2 senelik evlat hasreti bitti.
Sevgili Hamit oğluna kavuştun, iyi mi hissediyorsun?
Tanrı razı olsun Dilan’dan ve herkesten. İkna oldu sonunda. Oğlumun hasreti ile kavruluyordum. 2 senelik özlem bitti. Vallahi ağlıyorum. Tarifi yok bu mutluluğun. Yasin’im de oldukça mutlu. Havalara uçtu. ‘Atımız nerede, hani gezdirecektin beni?’ diye sordu. Bir atımız vardı, geçen yıl vefat etti. Haberi yok doğal ‘Keşke onu da getirseydin’ dedi. Şimdi ilk hedefim bir at sahibi olmak. İneği var, atı da olursa… Daha ne isterim! Artık hafta sonları Yasin’imi görebileceğim, nafaka borcunu da ödeyeceğim. Bundan sonrasında mutluluktan oynayacağız! Karşılıklı bile oynarız Yasin’imle.”
NAFAKADAN PARA KAZANILMAZ
Nafaka mevzusu açılmışken Avukat Ceren Şarman’ı aradım, şöyleki diyor: “Asla kimse ‘Boşanayım da para kazanayım’ diye evlenmez. Nafaka haktır! Nafakadan para kazanılmaz. Normal olarak hanım ve çocuk kadar adam mağduriyetleri de mevcuttur sadece eski eşine ya da çocuğuna nafaka ödemeyen adam sayısı fazladır. 2 tür nafaka var. Biri çocuğa verilen, iştirak nafakası. Verilen para çocuğun. Bu para ile çocuğun barınma, eğitim, mutfak şeklinde harcamaları karşılanır. Diğeri eşe verilen, yoksulluk nafakası. Mahkeme şahitleri dinler, araştırır; hanım çalışıyor mu, üstüne kayıtlı mal-mülk var mı, belirler. Ona gore nafaka bağlar. Nafakasını ödemeyeni mahkemeye ve icraya verebilirsiniz.”
SUÇTUR
Gelelim çocuğun gösterilmemesine. Nafaka ile kişisel birlikteliğin (çocuğun velayetini alan şahıs ile) bir bağları yoktur. Nafaka ayrı evladı göstermemek ayrı bir mevzudur ve suçtur. Mahkeme ebeveyne evladı görme hakkı belirleme etmişse uygulanmak zorundadır. Kimse, hangi niçin ile olursa olsun taraflardan birine evladı göstermemezlik yapması imkansız.”
Kaynak: Özgürlük / FULYA SOYBAŞ

Son Dakika Haberler