Drenaj kuyusu 3 kardeşe gömüt oldu

19.08.2022 10:14 Haber Deposu: İHA Vaka, Samsun’un Vezirköprü kazasının Adatepe Mahallesi’nde gece saatlerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye gore, Osman Turan (40), Sadi Turan (39) ve Enes Turan (24) kendilerine ilişkin şeker pancarı tarlasında çalışırken, ufak kardeşleri Enes Turan yanlarından ayrılarak gezmeye gideceğini söylemiş oldu. Havanın kararmasına karşın Enes Turan’dan haber alamayan kardeşleri, babası ve yakınları ile onu aramaya çıktı.
Evlerine uzak bir yerde DSİ’ye ilişkin sulama drenajının önünde Enes’in motosikletini fark eden aile fertleri etrafta arama yapmış oldu. Kardeşlerden biri, Enes Turan’ın vanayı açmak için drenaj kuyusuna girmiş olabileceğini düşündü. Osman Turan ve Sadi Turan peş peşe kuyuya girdi. 3 kardeş girdikleri kuyudan çıkamadı. Kardeşler burada zehirlenerek hayatlarını yitirdi.
Aile fertleri 112 Acil Davet Merkezi’ni arayarak yardım istedi. Vaka yerinde ambulans, itfaiye ve jandarma ekipleri sevk edildi. Kuyudaki kardeşlerin cesetleri çıkartılırken gazdan etkilenen itfaiye eri de hastanelik oldu. Kardeşlerin cesetleri peş peşe kuyudan çıkartılarak otopsi için Vezirköprü Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.
Baba Turan: “Burada büyük bir gaz yoğunluğu var”
Ölen kardeşlerin akrabası Hüseyin Turan, “En ufak olan Enes girmiş. Gazdan etkilendiği için çıkamamış. Akşam kardeşleri aramaya çıkınca motosikletini buruda bulmuşlar. Kuyuya indiğini tahmin etmişler. Kardeşlerden biri kuyuya inince o da bayılmış. Öbürü derken, kardeşlerden dördüncüsü de inecekmiş onu salmamışlar. İyi ki de salmamışlar. O da ölebilirdi. Burada büyük bir gaz yoğunluğu var. O da aslına bakarsanız hissediliyor. Şu anda benim ellerimde deterjanla yıkamama karşın hale koku var. Cesetleri çıkarmak için aşağı ip sallandırdık. İtfaiyeci indi. Osman’ı iple bağladı, çıkardı. Bu sefer itfaiyeci de bayıldı. Onu ambulansa aldılar. Sonuncusunu çıkarmak için ‘benim kardeşim ne olursa olsun ben ineceğim’ dedi. Ona burada oksijen tüpü takıldı, eline ip bağlandı aşağı salındı. Üçüncüyü de kardeşim çıkardı” dedi.
3 kardeşin metan gazından zehirlediği tahmin ediliyor. Vakayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Son Dakika Haberler