Eski çalışanı itiraf etti! Trump’ın başı dertte

18.08.2022 20:10 Haber Deposu: İHA Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, Trump Organization şirketinin Finans Direktörü (CFO) Allen Weisselberg, Trump’ın şirketine yönelik uzun süredir devam eden bir soruşturmayla ilişkili olarak, vergi kaçırdığına dair suçlamaları kabul etti. Trump’ın şirketinde Finans Direktörlüğü (CFO) icra eden Weisselberg, komplo, cezai vergi dolandırıcılığı, hırsızlık ve iş kayıtlarında değişim yapma da dahil olmak suretiyle 15 kabahat ile karşı karşıya kaldı. Lüks otomobiller için ödemeler, Manhattan’daki bir daire için kira ve torunları için hususi okul eğitimi de dahil olmak suretiyle, şirketten almış olduğu yan haklar üstündeki vergileri kaçırmakla suçlanan Weisselberg, bugün görülen davada karşılaşmış olduğu 15 suçlamanın hepsini kabul etti.
Hapis ve para cezası Mahkeme Yargıcı Juan Manuel Merchan, Weisselberg için daha ilkin belirlenen Müdafa Anlaşması kapsamında, New York City’deki Rikers Island hapishanesinde 5 ay hapis ve ondan sonra 5 yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırılacağını söylemiş oldu. Yargıç, Weisselberg’in ek olarak, 2 milyon dolar ödemek zorunda kalacağını da belirtti. Weisselberg’in, Trump’ın şirketiyle ilgili suçlamalar çerçevesinde Ekim ayında görülecek olan mahkemede şahit olarak ifade vermesi gerekecek.
Vergi kaçırmakla suçlanıyorlar
Şirket, Weisselberg’e ve öteki yöneticilere, vergilerini hükümete doğru bir halde bildirmeyerek gelir vergisinden kaçınmalarına destek olmakla suçlanıyor. Weisselberg, Trump’ın şirketinin ticari uygulamalarına ilişkin uzun süredir devam eden soruşturmada şu ana kadar suçlamalarla karşı karşıya kalan tek şahıs. Weisselberg, birkaç yıl süresince Trump’ın şirketinden kira, otomobil ödemeleri ve okul harcı şeklinde vergilendirilmemiş ikramiyeler de dahil olmak suretiyle 900 bin dolardan fazla ödenmemiş ve hak edilmemiş vergi iadesinden dolandırmakla suçlanıyor.
Weisselberg’in avukatı Nicholas Gravante Jr. daha ilkin, müvekkilinin söz verilen 5 aylık hapis cezası karşılığında suçunu kabul edeceğini söylemişti. Savcılar, Müdafa Anlaşmasının Weisselberg’in iddianamedeki 15 suçlamanın her birini kabul etmesini, mahkemede firmanın iddia edilen tazminat düzenlemesindeki görevi hakkında konuşmasını ve Ekim ayında Trump’ın şirketiyle ilgili suçlamalarda şahit olarak hizmet etmesi gerekeceğini belirtmişti.
Trump’ın en sadık iş ortaklarından biri olarak görülen Weisselberg, Temmuz 2021’de tutuklanmıştı. Savcılar, firmanın Weisselberg de dahil olmak suretiyle üst düzey yöneticilere 15 yıl süresince vergilendirilmemiş yan haklar verdiğini iddia etmişti.

Son Dakika Haberler