Fed, kripto bankalarının merkez bankacılığı sistemine dokunması için yolu açtı

ABD Birleşik Devletleri (ABD) merkez bankası Federal Reserve (Fed) yazılı bir izahat yaparak kripto bankalarına ve kripto hizmeti vermek isteyen bankalara çağrıda bulunmuş oldu.
49 sayfalık izahat ile Fed, bu kurumlar için yasal düzenleme zeminini oluşturdu. Fed, denetlediği bankaların, kripto varlıklarla ilgili faaliyetlerde bulunmadan ilkin kendisini bilgilendirmesi icap ettiğini bildirdi.
Fed, ek olarak bankacılık kuruluşlarına, kripto varlıklarıyla uğraşmadan ilkin faaliyetlerin yasal olup olmadığını değerlendirmelerini tavsiye etti.
3 KATMANLI SİSTEM
Merkez bankası olarak ABD’deki tüm bankaların ana hesaplarına erişim imkanı olan Fed, yeni finans kurumlarının da hesaplarına erişmek için 3 katmanlı bir sistem oluşturdu. Buna bakılırsa, Kurul tarafınca denetlenen bankalar, kripto faaliyetlerine katılmadan ilkin kurulu bilgilendirmeli, kripto ile ilgili faaliyetlere yasal olarak izin verilip verilmediğini değerlendirmeli ve denetim mektubuna bakılırsa düzenleyici başvuruların lüzumlu olup olmadığını belirlemelidir. Bankacılık kuruluşları ek olarak kripto ile ilgili faaliyetleri yürütmek için sistemlere ve kontrollere haiz olmalı. Sıralama değişti! Hangi ülkeler kripto para merkezi oldu?
Böylece merkez bankası, aracı bankalara gerek kalmadan bu hesaplara erişmeye bir adım daha yaklaştı.
Gelişme ile şimdiye kadar hem kripto işlemlerini hem de geleneksel bankacılık hizmetlerini yürütmek isteyen ABD’li finans kurumları bir yol seçmek mecburiyetinde bırakıldı.
Fed, geçen yıl bir yorum talebi süreci başlatarak ilk kez rehberlik önermiş ve 300 katılımcıdan yorum almıştı.

Son Dakika Haberler