Fransa’da sahibinden köpeğine maymun çiçeği virüsü bulaştı

17.08.2022 23:49 Haber Deposu: İHA Maymun çiçeği virüsü yayılmaya devam ederken, şu ana kadar ortalama 100 ülkede görüldü. Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), Fransa’nın başkenti Paris’te aynı evde yaşayan iki adama maymun çiçeği teşhisi konmasının peşinden evde bulunan köpeğe de maymun çiçeği virüsünün bulaştığının tespit edildiğini aktardı.
Söz mevzusu iki adama geçtiğimiz haziran ayı başlarında Paris’teki bir hastanede maymun çiçeği teşhisi konduğu ve semptomların başlamasından 12 gün sonrasında, evde bulunan 4 yaşındaki köpeğinde semptomlar göstermeye başladığı aktarıldı. Genetik çözümleme sonucu köpeğe bulaşan virüsün erkeklere bulaşan virüsle tamamen aynı olduğu belirtilirken, söz mevzusu vakanın insandan köpeğe malum ilk bulaş olduğu üstünde duruluyor. DSÖ’nün maymun çiçeğinden görevli üyesi Dr. Rosamund Lewis yapmış olduğu açıklamada, “Bu daha ilkin bildirilmedi ve bunun bir köpekte ilk enfeksiyon vakası olduğuna inanıyoruz. Daha ilkin köpeklerin enfekte olduğu bildirilmedi. Birkaç düzeyde, bu yeni bir informasyon. Bu şaşırtıcı bir informasyon değil ve bizim de dikkat ettiğimiz bir şey” ifadelerini kullanarak, enfekte köpeğin virüsü insanlara bulaştırıp bulaştırmayacağı mevzusunun net olmadığını belirtti.
DSÖ’nün Sıhhat Acil Durumları Programı Direktörü Dr. Mike Ryan ise, söz mevzusu bulaşın “beklenmedik olmadığını” ifade ederek, bunun olmasını istemedikleri bir şey bulunduğunu altını çizdi. Ryan, hastalığın bir türden diğerine geçmesi sonrasında o türde kalması ve yeni bir tür içinde hareket etmesinin virüsün mutasyona uğramasına ve adapte olmasına niçin olacağını aktardı.
DSÖ’nün Küresel Bulaşıcı Tehlikeye Hazırlık Direktörü Dr. Sylvie Briand, “Bu olay, ilk kez köpeklerin enfekte olabileceği anlamına geliyor sadece bu, köpeğin hastalığı öteki köpeklere yada insanlara bulaştırabileceği anlamına gelmiyor” dedi.
Sıhhat uzmanları, enfekte olan evcil hayvanlarında soyutlama edilmesinin mühim bulunduğunu dikkat çekerek, köpeklerin hastalığı öteki köpeklere yada insanlara bulaştırabileceğine dair bir kanıt olmadığını açıkladı.
 
Maymun çiçeği virüsü 92 ülkede görüldü
DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yapmış olduğu açıklamada, maymun çiçeği virüsünün şu ana kadar 92 ülkede görüldüğünü ve dünya genelindeki olay sayısının 35 bini aştığını belirterek, 12 kişinin virüs sebebiyle yaşamını kaybettiğini aktardı.

Son Dakika Haberler