Hanımlarda yumurta dondurma işlemine dikkat

Bir kadının en yüksek hamile kalma şansı erken 20’li yaşlardır ve her geçen yıl bu kabiliyetlerinde azalma görülür. Bu azalma bilhassa 35 yaşından sonrasında belirginleşir, 40 ‘lı yaşlarda iyice azalır ve 45’’li yaşlardan sonrasında nerdeyse istisnalar haricinde sonlanır. Üremedeki bu naturel azalma sürecinin haricinde bazı hanımefendiler kanser ya da öteki nedenlerle kemoterapi uygulanması, ışın tedavisi, yumurtalıkların çıkarılması ya da yumurtalık rezervinin çeşitli hastalıklar ve genetik nedenler şeklinde çeşitli faktörlere bağlı olarak erken tükenmesi ya da erken menopoz ile karşılaşabilirler ve bu durumda beklenen naturel süreçten ilkin üreme kabiliyetlerini kaybedebilirler. İşte tüm bu sorunların varlığında tüp bebek işlemi ile elde edilmiş yumurtaların ya da ameliyatla alınan yumurtalık dokusunun dondurularak saklanması ve ilerde çözülerek kullanılması gelecekte kadının çocuk sahibi olmasını sağlayabilir.
Yumurta dondurma işlemi ile ilk gebelik 1985 senesinde elde edilmiş ve bu konudaki tecrübe son yıllarda oldukca artmıştır. Bu yöntem artık deneysel değil rutin bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Tüp Bebek işlemi yalnız evli çiftlere yapılabilirken ve bu yöntemle elde edilmiş embriyolar çiftin beraber rızası ile kullanılabilirken, yumurta dondurmanın en mühim pozitif yanları bekar hanımlarda da yapılabilmesi ve ek olarak evli çiftlerde yapılsa bile ilerde yalnız kadının isteğine bağlı kullanım hakkının olmasıdır. Yumurtalık dokusu dondurulması ise oldukca kısa sürede deneysel olmaktan çıkmakla beraber hemen hemen bu yöntemle dünyada dünyaya gelen bebek sayısı oldukca azdır, tekrarlayan ameliyatlar gerektirir. Bu yöntemi daha oldukca erişkinlik öncesi yumurta geliştirilmesi mümkün olmayan kız çocuklarında ya da kanser tedavisine adım atmak için bekleyecek zamanı olmayan hanımlarda uygundur. Yumurta dondurma mevzusunda bilmenizde fayda olan doğrular ve hatalar
*Yazılı ve görsel medyada ve toplumsal paylaşım sitelerinde bayanlara ilişik yumurtaların artık isteğe bağlı olarak dondurulabileceğine dair oldukca sayıda haberler çıkmakla beraber bu doğru değildir ve devletimizde yasal olarak dondurma için yumurtalık dokusuna zarar verebilecek kemoterapi, radyoterapi uygulamaları ya da yumurtalık dokusunun alınmasına niçin olacak hastalıkların varlığı yada düşük over rezervi vb. şeklinde bazı kriterler gereklidir. 
*Yumurta dondurma teknolojisi ile gelecekte hamile kalmanız kolayca mümkün olacak, gebeliğinizi sizin için uygun zamana kadar erteleyebilirsiniz şeklinde haberlerin bir çok gereksiz ve yalancı bir itimat duygusu aşılamaktadır.
Zira üremenin en kolay ve en yüksek olduğu yaşlar daha öncede belirttiğimiz şeklinde erken 20’li yaşlardır, ve bu güvence ile gebeliği ileri yaşlara ertelemek çocuk sahibi olabilmek için en mühim risklerden birisidir. Yaş ilerledikçe kendiliğinden ya da tüp bebek ile dondurulan hücrelerle hamile kalma şansınız azalacaktır. Kısaca özetlemek gerekirse yumurta dondurma ileriki yaşantıda gebeliğin güvence altına alınması değildir ve dondurulan oositlerin sağlayacağı gebelik şansı dondurma meydana getirilen zamandaki kadının kronolojik ve biyolojik yaşı ve elde edilmiş oosit sayısı ile direkt ilişkilidir. Bu yüzden ileri yaşlarda yumurta dondurulması çoğunlukla başarısızlıkla neticelenecektir ve meydana getirilen harcamaların bir çok boşa gidecektir. Yumurta dondurma için ideal yaş çoğu zaman 38 ve altıdır. *Dondurulan hücreler yada dokuların çözüldüğünde canlı kalmalarının mümkün olamayabileceği ve aynen tüp bebek uygulamalarında olduğu şeklinde ne olursa olsun canlı bir doğum sağlamayabileceği oldukca iyi anlaşılmış olmalıdır. *Meydana getirilen araştırmalar yumurta dondurma işlemi yaptırmayı seçen bayanların ortalama sadece %40’ının ilerde bu dondurulmuş hücreleri kullanmak için başvurduğunu, geriye kalan mühim bir kısmının ise asla kullanmadığını göstermektedir. Netice olarak yumurta dondurma bayanların gelecekte çocuk sahibi olabilmeleri için mühim bir tedavi yöntemidir. Sadece dondurma için lüzumlu yasal ve tıbbi koşulların varlığı, dondurma sürecinin getirmiş olduğu ekonomik yük, gelecekte bu hücrelerin gerek hastanın kullanmak istememesi gerekse teknik nedenlerle kullanılamayacak olması şeklinde risklerinin göz önünde bulundurularak karar verilmesi son aşama önemlidir ve hiçbir süre naturel üremenin bir alternatifi olarak sunulmaması gerekir.

Son Dakika Haberler