Hormonlu gıdaların sağlığa zararları nedir?

 
KANSER GELİŞME RİSKİNİ ARTIRIYOR!
Gıdalarda kullanılan hormonlar kanser gelişme riskini artırmaktadır. Bu hormonların başlangıcında süt verimini çoğaltmak için ineklere enjekte edilen genetiği değiştirilmiş sığır gelişme hormonu (rBGH) gelmektedir. rBGH sütte insülin benzeri gelişme faktörünün (IGF-I) artmasına niçin olmaktadır. IGF-I hem düzgüsel hücrelerin hem de kanserli hücrelerin büyümesine niçin olmaktadır. Kanda IGF-I seviyesinin artması lenf, göğüs, rahim ve yumurtalık, prostat, kolon, akciğer ve pankreas kanserlerini ortaya çıkarabilmektedir.
HORMON BOZUKLUKLARINA NEDEN OLUYOR!
Hormonlu gıdalar vücuttaki hormon dengesini bozarak vücutta şişme ve yağlanma, erken ergenliğin tetiklenmesi, hanımlarda tane düzensizlikleri, erkeklerde sperm sayısında azalma ve iktidarsızlık, adam çocuklarda meme büyümesi şeklinde problemlere niçin olabilmektedir. ALERJİK REAKSİYONLARA NEDEN OLABİLİR!
Hormonlu gıdaların insanlarda niçin olduğu öteki sıhhat problemleri de alerjik reaksiyonlardır. Besin alerjileri bağışıklık sistemi ilgilidir ve hormonlu gıdalar bağışıklık sistemi bozukluklarına niçin olabilir. Buna bağlı olarak da dil ve dudak şişmesi ve kaşıntı, gözde kızarma ve şişme, nefes almada güçlük, abdominal ağrılar, diyare, kusma ve egzama şeklinde emareler ortaya çıkabilir.

Son Dakika Haberler