İmzalar atıldı! Ukrayna ile altyapı anlaşması

18.08.2022 19:44 Haber Deposu: İHA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin davetine icabetle ülkenin batısındaki Lviv kentine geldi. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana ilk kez ülkeye ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, zamanı Potocki Sarayı’nda Zelenskiy ile ikili görüşme gerçekleştirmiş oldu. Görüşmenin peşinden Erdoğan, Zelenskiy ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres üçlü görüşmeye geçti. Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ve Tecim Bakanı Mehmet Muş, görüşme sonrasında Ukrayna’nın harp sonrası tekrardan inşası için Altyapı İyileştirmeye İlişkin Mutabakat Zaptı imzaladı.
“Türkiye bizim stratejik müttefikimiz”
Erdoğan’ın mühim ziyaretine ve Türkiye’nin desteğine ilişkin izahat icra eden Kubrakov, “Türkiye bizim stratejik müttefikimizdir. Türk ortaklarımıza, Rusya tarafınca tahrip edilen altyapının tekrardan inşa edilmesinde ortaklık yapma istekleri için minnettarız. Türkiye, bilhassa Zaporijya ve Kremenchuk köprüleri başta olmak suretiyle yol ve köprülerin yapımında geniş deneyime haiz. Türkiye güvenilir bir ortak olarak kendini kanıtlamıştır. Bu yüzden tekrardan yapılanma çalışmalarının ergonomik neticelerini kısa sürede bekliyoruz” dedi. İlk proje belirlendi
Ukrayna Devlet Başkanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada ise, “Hususi projeler haricinde Türk devletinin danışmanlık ve teknik yardım sağlaması öngürülmektedir” denildi. Açıklamada ek olarak, Ukrayna ve Türkiye’nin Ukrayna’nın tekrardan inşa edilmesi için ortak bir grup oluşturulacağı aktarıldı. Hayata geçirilmesi beklenen ilk projenin ise, Bucha ve Irpin’i Kiev bölgesindeki Romanivka köyüne bağlayan bir köprü olması planlanıyor.

Son Dakika Haberler