İngiltere’yi sel vurdu

17.08.2022 23:43 Son Güncelleme: 17.08.2022 23:45Haber Deposu: İHA İngiltere’nin başkenti Londra da dahil olmak suretiyle ülkenin cenup bölgelerindeki kent ve kasabalarda şiddetli yağış sebebiyle sel meydana geldi. Ülke genelinde haftalarca devam eden sıcak ve kuru havanın peşinden bilhassa güneydoğu bölgesini tesiri altına alan şiddetli yağış sebebiyle oluşan selde yollar sular altında kaldı, ulaşım aksadı.
İngiltere Meteoroloji Ofisi, ülkenin cenup kesimleri için sarı renkli hava uyarısı yayınlarken, Londra’nın güneyinden Brighton’a doğru ilerleyen ve kıyı şeridi süresince devam eden güneydoğu bölgeleri için kehribar rengi fırtına uyarısında bulunmuş oldu. Meteoroloji Ofisi, yağış sebebiyle meydana gelen aksamaların bugün geç saatlere kadar devam edeceğini ve sel sularından meydana gelen dirimsel çekince alarmının saat 22.00’ye kadar devam edeceğini deklare etti. Şiddetli yağış sebebiyle başkent Londra’daki tren ve metro istasyonlarını su basması sebebiyle seferler iptal edildi. Şiddetli yağış ek olarak evleri ve iş yerlerini vurdu. İnsanlar, binalarda ve otomobillerinde mahsur kaldı. Londra’nın Islington ilçesinde yer edinen bir tiyatro salonunda yağış sebebiyle binanın su sızdırması üstüne izleyiciler ve oyuncular tahliye edildi.
Ülkenin Nottinghamshire bölgesinde yer edinen Worksop adlı kasabada da şiddetli yağışlar sele niçin oldu. Sel sebebiyle tren ve otobüs seferleri askıya alındı. Bölge sakinleri, yağışın oldukça fazla hasara niçin bulunduğunu söylemiş oldu. Nottinghamshire İtfaiye ve Kurtarma Servisi, kasabada “selle ilgili 3 değişik vakaya” müdahale ettiğini ve bunların sular içinde kalmış bir ev ve sel suyunda mahsur kalan otomobillerle ilgili bulunduğunu aktardı.
İngiltere Çevre Ajansı ise bölge sakinlerine, “Lütfen dere kenarlarındaki alçak patikaları kullanmaktan kaçının ve dere sularının yükselmesinden etkilenmemek için yeni gezi rotaları belirleyin” uyarısında bulunmuş oldu.

Son Dakika Haberler