Kansere Aziz Sancar bombası – Günün Haberleri

Senelerdir DNA’nın onarım sistemi üstünde çalışan Nobel Ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Beyin Tümörü için de mühim bir araştırmaya imza attı. Ekibiyle beraber EdU isminde molekülü kullanarak DNA hasarının iyi mi onarıldığını araştıran Prof. Dr. Sancar’ın bu emek harcaması ile beraber beyin tümörü olan bir hastada sinir hücrelerine zarar vermeden tümörü öldüren ilaçlar geliştirmenin yolu açılacak. Bu emek harcama tedavisi oldukça zorluk derecesi yüksek gliablastoma isminde beyin tümörü için mühim bir ümit ışığı. Araştırma yayına kabul görürken, ABD’nın mühim bilimsel yayınlarından kabul edilen PNAS isminde derginin ilk sayısında yayınlanması planlanıyor.
‘BÖYLE BİR ETKİ BEKLEMİYORDUK’ Cumhuriyet gazetesinden Orhan Bursalı’ya açıklamalar icra eden Prof. Dr. Aziz Sancar, şunları söylemiş oldu: “EdU molekülü, sağlam DNA’da, sanki DNA hasara uğramış benzer biçimde tesir yapıyor ve onarım mekanizmasını harekete geçiriyordu! Bu şekilde bir tesir beklemiyorduk! Sebebini araştırdık. Bozulmamış sağlam hücrelerin bulunmuş olduğu besi ortamına EdU molekülü koyduk ve baktık ki hücre onarım mekanizmasını çalıştırarak bu molekülü durmadan kesip çıkartıyor. Çıkarılan molekül özgür kalınca yeniden genoma giriyor, hücre onu yeniden kesip dışarı atıyor ve kör döngü bu şekilde devam ediyor. Sonunda EdU ile başa çıkamayan hücre ölüyor (apoptoz).
EdU molekülünün orta derecede zehirleyici tesiri (toksik) olduğu biliniyordu. Fakat bu etkinin mekanizması bir sırdı. Şimdi burada hücreyi kati iyi mi öldürdüğünü çözdük. Daha ilkin EdU’nun Kanser hücrelerini öldürdüğüne dair kanıtlar vardı, sadece acayip bir halde, asla kimse bu neticeleri takip etmedi. Şimdi bile laboratuvarlarda binlerce biliminsanı DNA’yı incelemek için EdU’yu kullanıyor, sadece bu molekülün DNA’da hasar yaratarak öldürücü tesir yaptığını bilmiyor.”
EN AGRESİF TÜMÖRLERDEN BİRİ
Glioblastoma adında olan beyin tümörleri en agresif tümörlerden biri. Gliablastomaya yakalanan bir hastanın averaj ömrü tedaviye karşın 15 ay. Ortalama 100 bin insanda 1 görülürken, son yıllarda bu oran 100 binde 3.25’e kadar çıktı. Nüfusun yaşlanması, hava kirliliği, maruz kalınan ağır metaller ve eskiye oranla teşhis olanaklarının da gelişmesi bu mevzuda etken. Glioblastoma yakalanan hastaların yalnız yüzde 5’i, 5 yıl hayatta kalabiliyor. Avrupa, Şimal ABD’da daha çok görülen hastalık, erkeklerde de hanımefendilere oranla daha çok görülüyor.
Hastanın tedaviye karşın ömrünün azca olmasının sebebi ise beyindeki ‘kan beyin bariyeri’ denilen bariyerden şu anda kullanılan kemoterapi ilaçlarının geçememesi ve tesir edememesi. Prof. Dr. Sancar’ın buluşu ile EdU molekül kullanılarak nöronlara şu demek oluyor ki sinirlere zarar vermeden beyin kanserinin öldürülebileceği düşünülüyor. Bunun sebebi ise tümörlerin DNA sentezi yaparken beyin hücrelerinin yapmaması. Beyin hücreleri DNA sentezi yapmadığı şu demek oluyor ki çoğalmadığı için de EdU molekülünün hedefinde olmuyorlar.

Son Dakika Haberler