Kaygı veren simülasyon! Gündem: Zaporijya Nükleer Santrali

19.08.2022 16:37 Haber Deposu: DHA Ulusal Bilimler Akademisi’ne bağlı Ukrayna Hidrometeoroloji Enstitüsü’nden bilim adamları, 15 ila 18 Ağustos tarihleri arasındaki hava koşullarını baz alarak hazırlanan simülasyonla Zaporijya’da meydana gelecek ihtimaller içinde bir kaza sonrasında radyasyonun havayla hangi bölgelere taşınacağını ve kirlilik yaratacağını modelledi.
Modelleme sonucunda radyasyonun ilk başta Belarus, Polonya ve Baltık ülkelerine doğru ilerlediği sadece radyoaktif partiküllerin ana yönünün ülkenin doğusu doğrusu Donbas bölgesi olduğu açıklandı.

Donbas bölgesini işaret eden bilim adamları açıklamasında “Simüle edilen sürenin sonunda, radyonüklid naklinin ana yönü doğuya doğru, bunun bir sonucu olarak Donetsk ve Luhansk bölgelerinin yüzey havasındaki radyoaktif aerosollerin konsantrasyonunda artışlar gözlemlenebilir” denildi. Enstitü, değişik vakit aralıklarındaki hava şartlarına gore modelleme halletmeye devam edeceklerini altını çizdi. İtalya’da 400 bin euroluk vurgun: Dolandırıcılar, var olmayan ülkenin pasaportunu sattı
RUSYA NE DİYOR?
Rusya Müdafa Bakanlığı ise Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki durumlar ilgili bir değerlendirme açıklaması yaparak santralin 18 Temmuz’dan itibaren Ukrayna ordusu tarafınca bombalandığını ileri sürdü. Bakanlık araştırma yaptığını ve buna gore saldırıların Marganets ve Nikopol yönlerinden başlatıldığını açıkladı. Bakanlık ek olarak Rus bilim adamları tarafınca hazırlanan başka bir senaryonun haritasını hazırladı.

Son Dakika Haberler