Kırılgan görevlere yeni atamalar – Günün Haberleri

Türkiye ile Yunanistan içinde son yıllarda yaşanmış olan gerilim sebebiyle önemi artan Genelkurmay Başkanlığı Yunanistan-Kıbrıs ve Denizcilik-Havacılık Daire Başkanlığı’na Tuğamiral Burak Akçay atandı. Suriye’deki yeni gelişmeler ve ihtimaller içinde bir harekât sebebiyle daha da ehemmiyet kazanan Sulh Kalkanı Harekât Bölgesi Komutanlığı’na getirilen isim ise İkinci Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Selami Arslan oldu.
YUNANİSTAN İLE GERİLİM
Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gereği; albaylıktan tuğgeneral/tuğamiral rütbelerine terfiler ile general ve amirallikte bir üst rütbeye terfiler ve atamalar Cumhurbaşkanı tarafınca yapılıyor.
Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler, son yıllarda ciddi bir gerilim içine girdi. Kıbrıs, Batı Trakya Türk Azınlığı, hava sahası, kara suları, kıta sahanlığı, arama kurtarma (SAR) emek harcamaları şeklinde kronik problemler sürüyor. Gerginlik, son yıllarda Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ile Yunanistan’ın gayri askeri statüdeki adaları silahlandırması sebebiyle daha da tırmandı. Millî Müdafa Bakanlığı’nın tespitlerine bakılırsa; Yunanistan, askerî deniz ve hava araçları ile Gayri Askerî Statüdeki Adalara yönelik ihlallerini sürdürüyor. Türkiye ile Yunanistan askeri yetkililerinin Itimat Artırıcı Önlemler Toplantısı’nın dördüncüsünün Ankara’da yapılması planlanmıştı. Sadece gerilim sebebiyle bahar aylarında yapılması beklenen bu toplantı hâlâ yapılamadı. Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimin askeri boyutunun ağırlıklı olması, Genelkurmay Başkanlığı Yunanistan -Kıbrıs ve Denizcilik-Havacılık Daire Başkanlığı’nın önemini daha da artırdı. Bu dairenin başındaki isim olan Tuğamiral Mevlüt Cenk Bilican, ağustos kararnamesi ile Ulusal Müdafa Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevine atandı. Bu vazife getirilen yeni isim ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Planlama Daire Başkanı Tuğamiral Burak Akçay oldu. Bu dairenin bünyesinde; Yunanistan, Kıbrıs, Denizcilik ve Havacılık şube müdürlükleri bulunuyor. Dairenin vazife alanı içine giren bazı mevzular özetle şöyleki: Türkiye ile Yunanistan arasındaki Itimat Artırıcı Önlemler kapsamına giren faaliyetleri planlamak. Bu faaliyetleri Dışişleri Bakanlığı ile koordineli bir şekilde yürütmek.
Türkiye ile Yunanistan arasındaki Askerî Diyalog Toplantılarını planlamak, koordine ve uygulamak.
Türkiye ile Yunanistan arasındaki temel denizcilik ve havacılık sorunları seyretmek ve değerlendirmek.
Gayri Askerî Statüdeki Adalar hakkında gelişimleri silahlanma ve altyapı faaliyetlerini seyretmek.
Yunanistan’ın, NATO tatbikatlarında Ege Adaları’nın silahsızlandırılmış statüsünü aşındırmaya yönelik girişimlerini önleyici önlem almak.
‘BARIŞ’A ARSLAN
Türkiye, iki yıl ilkin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonların koordinasyonu için Hatay Serinyol’da “Sulh Kalkanı Harekât Bölgesi Komutanlığı” kurdu. Komutanlık, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Sulh Pınarı ve Bahar Kalkanı bölgelerinden görevli bulunuyor. Suriye’deki yeni gelişmeler sebebiyle daha da ehemmiyet kazanan bu komutanlığın başına İkinci Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Selami Arslan getirildi.

Son Dakika Haberler