Krizin adı: Pelosi… Münakaşa yaratacak bir ziyaret daha

Çin’in sert ikazlarına karşın ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesinin peşinden bölgede ipler gerildi.
Pelosi’nin adaya ayak basmasıyla artan gerilim her geçen saat yükseliyor. Çin, Tayvan adası çevresinde ‘Büyük Kuşatım’ olarak adlandırdığı geniş çaplı askeri deniz ve hava tatbikatlarına başladı.
Eleştiri ziyaretin yankıları ve tesirleri hala devam ederken AFP’ye konuşan bir yetkili, Pelosi’nin Şimal ve Cenup Kore sınırında yer edinen ‘silahsızlandırılmış bölge’ye (DMZ) gitmeyi planladığını söylemiş oldu.

Ihtimaller içinde bir ‘silahsızlandırılmış bölge’ ziyareti söylentileri, Şimal Kore’nin ülkenin nükleer programını eleştiren ABD’ye sert cevap vermesinin peşinden geldi. 2019 senesinde devrin ABD Başkanı Donald Trump, Cenup Kore ziyareti esnasında Şimal Kore sınırındaki silahsızlandırılmış bölgeye giderek Kim Jong-un’la görüşmüştü. Trump, sınırı geçerek Şimal Kore’ye ayak basan ilk ABD Başkanı oldu.

KUZEY KORE’DEN FLAŞ AÇIKLAMA
Şimal Kore yönetiminden zamanlaması dikkat çeken bir izahat geldi. Şimal Kore Dışişleri Bakanlığı tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada, ABD ve Batı’nın demokrasi ve insan hakları kisvesi altında masum barışçıl insanları tarifsiz acılar ve tedavisi imkânsız yaralarla baş başa bırakan korkulu insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiği savunularak, “İnsanlığa karşı suçlarda süre aşımı olmaz. ABD ve Batı, cenk suçlarının bedelini ağır ödeyecekleri hesap gününün kesinlikle geleceğini unutmamalıdır” ifadeleri ile son buldu.

“ABD 48 BİNDEN FAZLA MASUM SİVİLİ ÖLDÜRDÜ”
ABD’yi hedef alan 11 Eylül terör saldırılarına da değinilen açıklamada, saldırılardan bu yana ABD’nin, Afganistan, Irak, Suriye ve öteki ülkelerde 90 binden fazla hava saldırısı düzenleyerek hanım ve çocuklar da dahil 48 binden fazla masum sivili öldürmüş olduğu öne sürüldü. ABD’deki insan hakları ihlallerine dair iddialara da yer verilerek, “ABD Guantanamo Hapishanesi ve öteki birçok benzer merkezi, masum insanları yasa dışı bir halde gözaltına aldıktan sonrasında onlara barbarca işkence yapma niyetiyle kurdu. Bu merkezler o denli ağır insan hakları ihlallerinin yuvası haline geldi ki bizlere 2. Dünya Savaşı esnasında kurulan Nazi toplama kamplarını hatırlatıyor” denildi.
Pelosi döndü krizi kaldı: Çin tatbikatlarla Tayvan’ı ablukaya aldı

Son Dakika Haberler