Kullanmadan ilkin iki kez düşünün! Egzamaya niçin oluyor

05.08.2022 16:04 Son Güncelleme: 05.08.2022 16:05 Egzamanın birden fazla çeşidi bulunduğunu, değişik emarelerle ortaya çıktığını söyleyen Dr. Ayşegül Alpay şu detayları verdi:
“Atopik Egzama: Daha fazlaca çocukluk yaşlarda ortaya çıkan ve süre içinde tekrarlamalar gösteren atopi denilen alerjik bir yapıya haiz olmakla ilgili egzama çeşididir. Yaş ile beraber yüksek oranda azalma ve geçme gösterir. Genel anlamda 7 yaş, 12 yaşta geçmekle beraber daha uzun süre devam eden kişilerde hafifleyerek yaşam boyu tekrarlamalar izah edebilir.
“Kontakt Egzama: Egzamanın bu çeşidi irritan ya da alerjik olabilir. Alerjik kontakt dermatitte çoğu zaman yalnız alerjen maddenin temas etmiş olduğu bölge etkilense de yayılım gösterip tüm vücudu da etkileyen egzema lezyonları gözlenebilmektedir. Alerjen maddelere örnek olarak kozmetik ürünleri, boyalar, temizlik maddeleri verilebilir. Bu tip egzamayı önlemek için alerjen maddenin tespit edilmesi ve bununla temasın kesilmesi gerekmektedir. Öteki tip olan irritan kontakt dermatit sabun, kolonya, dezenfektan ve deterjan vb. irritan maddelerin bilhassa soğuk ve nemi azalmış hava sebebiyle bütünlüğü bozulmuş deriyi daha çok tahriş etmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu yüzden daha fazlaca eller, yüz benzer biçimde dış havaya ve irritan maddelere daha fazlaca maruz kalan bölgelerde gözlenir. Bu alanlarda kızarıklık, kepeklenme, çatlak ve yara oluşumları ile kendini gösterir. Kontakt egzama, kısa süreli ve geçici olabileceği benzer biçimde uzun soluklu ve tekrarlayan şekilde de görülebilir.
“Seboreik Egzama (Yağlı Egzama) : Temel sebebi cildin yağlı olmasından kaynaklı olan fakat mevsim değişimleri, stresin de etken olduğu kulak, saç derisi, göğüs bölgesi, burun kenarları benzer biçimde bölgeleri tutan tekrarlayıcı bir egzama çeşididir.
“Asteotatik Egzama: Cildin fazlaca kuru olması sebebiyle oluşan, çoğu zaman yaşlı hastalarda ciltteki yağ oranının azalması ile kış aylarında da havadaki kuruluğun artmasına bağlı olarak ciltteki egzamaların artışının gözlendiği bir egzama çeşididir. Yağ tabakasının azalmasıyla ciltte kuruluk, pullanma gözlemlenir ve ciltte çatlaklar oluşabilir.
“Staz Egzaması: Bilhassa bacaklarda gözlenen varislere bağlı gelişen bir egzama çeşididir.
“Numuler Egzama: Genel anlamda el, kol ve bacaklarda gözlenen para şeklinde olan tiptir.”
EGZAMA TEŞHİS VE TEDAVİSİ
“Ilk olarak tüm deri hastalıklarında olduğu benzer biçimde hastanın öyküsünün dinlenmesi ve muayene gereklidir” diyen Alpay, “Egzamanın çeşidi belirlendikten sonrasında etken olabilecek faktörlere bağlı olarak yama testi ve prick kontrol planlanabilmektedir” açıklamasında bulunmuş oldu.
Uzm. Dr. Alpay egzamadan korunmak yada hastalık dönemlerini daha hafifçe geçirmeyi elde eden önlemleri şu şekilde aktardı:
“Egzamalı noktayı kaşımamaya ve tahriş etmemeye dikkat edilmelidir. Bulunulan ortam sık sık havalandırılmalıdır, ortamın rutubet ve ısı derecesi ayarlanmalıdır. En fazla günaşırı banyo yapılmalı ve ılık su kullanılmalıdır. Yansız sabun kullanımı tercih edilmelidir. Banyonun arkasından ya da mevsime gore çoğunlukla nemlendirici kullanılmalıdır. Eller ılık su ile yıkanmalı ve ne olursa olsun kurulanmalıdır ve bilhassa kış mevsiminde tertipli nemlendiriciler kullanılmalıdır. Deterjan vb. kimyasal maddeler ile temas ederken devamlı eldiven kullanılmalıdır. Kış aylarında yünlü giysiler deriye direkt temas ettirilmemeli, daha fazlaca pamuklu içerikli bileşik de olmayan giysiler tercih edilmelidir. Stresten mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Gün içinde yeteri oranda su içilmelidir.”
Alpay, “Egzama şikâyetleri ortaya çıktığında muhakkak bir cildiye ya da dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Egzamayı ortaya çıkaran alerjen madde, stres benzer biçimde net bir mesele var ise ilk olarak bunlar ortadan kaldırılmalıdır. Günlük hayatta kullanılacak ürünlerin egzama için uygun olmasına dikkat edilmelidir. Çeşitli kremlerle ve ilaçlarla lezyonların yok edilmesi ve şikayetin giderilmesine yönelik tedaviler uygulanarak hastanın yaşam kalitesi arttırılabilir ve enfeksiyon benzer biçimde durumların önüne geçilebilir. Cildin kuruyup çatlamasını önlemek ve hasar görmesini engellemek için cilt nemlendirici kremler ya da cildi güçlendirecek krem ve losyonlar uygulanabilir. Cilt yüzeyindeki kaşıntı ve kızarıklığa yönelik olarak steroid içeren bazı kremler kullanılabilir” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler