Lviv’de ümit zirvesi – Son Dakika Haberleri İnternet

Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat’ta başlatmış olduğu askeri harekât 176’ncı günü geride bırakırken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan savaşın başlamasından bu yana dün ilk kez Ukrayna’yı ziyaret etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile üçlü zirve için bir araya gelen Erdoğan, savaşın durdurulması ve ihtilafın diplomatik yöntemlerle çözüme kavuşturulması için masaya oturdu. Erdoğan bundan önceki Ukrayna ziyaretini 3 Şubat 2022’de gerçekleştirmişti.
POLONYA ÜZERİNDEN GİTTİ
Ankara’dan havalanan Cumhurbaşkanı uçağı, Ukrayna hava sahası kapalı olduğundan Polonya’nın Ceşov şehri havalimanına indi. Buradan karayoluyla devam eden Erdoğan, 12.30’da Lviv’e ulaştı. Guterres ise bigün evvelde Lviv’e gelmiş olarak Ukraynalı yetkililerle Zoporojye nükleer santralı için görüşmeler gerçekleştirmiş oldu.
YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Ukrayna’nın Polonya sınırına yakın Lviv’de meydana getirilen zirve, Pototski Sarayı’nda gerçekleştirildi. Kentte muhteşem güvenlik önlemleri alınması dikkat çekti. Sadece minik bir grup göstericiye kural dışı tanındı. Saray civarlarında pankart açan göstericiler, Mariupol şehrinin Azovstal demir çelik fabrikasında tutsak düşen Ukrayna askerlerinin akıbetinin araştırılmasını talep etti.
Zirvede ilk olarak Erdoğan ile Zelenski bir araya gelmiş olarak ikili görüşme gerçekleştirmiş oldu. Arkasından ikiliye Guterres’in de katılmasıyla üçlü zirve başladı. Erdoğan-Zelenski görüşmesinin ana gündem maddesi, savaşın sona erdirilmesi için diplomatik yolların aranması oldu.
İHA’LAR VE TAHIL ANLAŞMASI
Türkiye ile Ukrayna arasındaki ekonomik, ticari ve askeri ortaklaşa iş mevzuları ele alındı. Erdoğan’a birlikte rol alan heyette Haluk Bayraktar’ın olmasına vurgu yapılarak, Ukrayna’da Bayraktar İHA’ları üretecek yapınak kurulması anlaşmasına son noktanın konulacağı öne sürüldü.
MÜZAKERELERE İNANIYORUM
Erdoğan zirve sonrası yapmış olduğu basın toplantısında özetle şunları söylemiş oldu: “Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizi bir kez daha tekrarladık. Bugüne dek olduğu benzer biçimde Ukrayna’nın tekrardan imarı için ihtiyaç duyulan desteği vereceğimizi Sayın Zelenski ile paylaştım. Nükleer santraldeki çatışmalardan kaygı ediyoruz. Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz. Ukrayna tahılının dünya piyasalarına ihracını mümkün kılan İstanbul mutabakatının pozitif yönde yansımalarını tüm dünya hissetmeye başladı. Şahsen savaşın görüşme masasında sonuçlanacağına olan inancımı muhafaza ediyorum. Mart ayında İstanbul’da şekillenen parametreler üstünden müzakerelerin canlandırılmasının olanak dahilinde olduğuna inanıyorum. Bu hedefe yönelik her türlü desteği vermeye, yeniden kolaylaştırıcı yada arabulucu rolünü oynamaya hazırız. Görüşmemizde harp esirlerinin mübadelesi konusunu ve girişimlerimizi ele aldık. Bu mevzuyu önemsediğimizi de ek olarak ifade etmek isterim. Bu mevzuyla ilgili olarak Sayın Putin’le, Rusya tarafıyla da tüm bugünkü görüşmelerimizin neticesini de değerlendirmeye devam edeceğiz.”

GÜÇLÜ BİR DEVLETİN DESTEĞİ
Zelenski de açıklamasında “Erdoğan’ın ziyareti kuvvetli bir devletin bizlere destek bulunduğunu göstermiştir” dedi. BM Genel Sekreteri Guterres ise nükleer santral sorununa dikkat çekerek, “Zaporijya’deki askeri ekipman, personel çekilmelidir, potansiyel bir hasar intihardır” diye konuştu.
ZELENSKİ: GÜÇLÜ DESTEK MESAJI
Zelenski, Erdoğan’ın Lviv’i ziyareti için “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ülkemizi ziyareti, bu şekilde kuvvetli bir ülkeden gelen kuvvetli bir destek mesajıdır” dedi.

ALTYAPIYA TÜRKİYE İMZASI 
Erdoğan ve Zelenski’nin görüşmesinin arkasından, Ukrayna’nın muharebede tahrip olan altyapısının tekrardan inşası amacıyla antak kalma imzalandı. Anlaşmaya Tecim Bakanı Mehmet Muş ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov imza attı.
GÖSTERİ YAPTILAR
Zirve esnasında minik bir grup göstericiye izin verildi. Pototski Sarayı civarlarında toplanan 50 kadar gösterici Rusya aleyhine pankartlar açtı. Göstericiler Erdoğan, Zelenski ve Guterres’ten, Mariupol şehrinin düşmesi sonrasında Azovstal demir çelik fabrikasında tutsak düşen Ukrayna askerlerinin akıbetinin araştırılmasını istedi. 
TÜRKİYE’DEN GENİŞ HEYET
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Lviv zirvesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca, Cumhurbaşkanlığı Müdafa Sanayii Başkanı İsmail Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da birlikte rol aldı.
Kaynak: Özgürlük / Nerdun HACIOĞLU

Son Dakika Haberler