Majör Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Majör Cümle İçinde Kullanımı…

Majör Ne Demek?
 Majör, günlük hayatta çoğunlukla kullanılan bir kelime değildir. Bazı durumlarda yanlış yerlerde bile kullanılmaktadır. Yabancı kökenli olduğundan, ne anlam ifade etmiş olduğu birçok şahıs tarafınca bilinmiyor. Majör “mühim, daha büyük” anlamlarını ifade etmektedir. Bununla beraber birçok alanda değişik anlamlarda kullanılmaktadır. Mesela majör kelimesi ABD’da “binbaşı” anlamıyla kullanılıyor. Aynı ülkede eğitim branşında ise; ” yetiştirmek için belli bir hedefi uygulama etmek” olarak kullanılıyor.
 Müzik branşında ise, bir şarkının ne kadar mühim ve büyük bulunduğunu göstermek için kullanılıyor. Ek olarak müzik branşında ” bir makam, akort yada aralığın oluşma biçimi” olarak da tanımı yapılmaktadır. Majör ifadesi ilk kez “müzikte bir takım” olarak Ahmet Rasim’in Kent Mektupları (1899) eserinde yer almıştır.  Majör TDK Lügat Anlamı Nedir?
 Türk Dil Kurumu Sözlüğünde majör kelimesinin ödat, müzik, felsefe ve mantık olmak suretiyle üç değişik tanımı bulunuyor. Ödat tanımı olarak “büyük, mühim” tanımı yapılmış. Müzik olarak tanımı ise; ” bir makam, bir akort yada bir aralığın oluşma biçimi” olarak yapılmış. Sözcüğün, sözlükte felsefe ve mantık olarak; “büyük önerme” olarak tanımı yapılmış.
 Majör Cümle İçinde Kullanımı
 – Ludwig Wittgenstein’ın Felsefi Notlar ve Felsefi Gramer majör eserler olarak dikkat çekiyor.
 – Johannes Brahms’ın Symphony No. 3 in F Major unutulmaz eserler arasındadır.
 – Fatih Sultan Mehmet, majör bir kimliğe sahipti.
 – Türk ordusunda majör rütbesi “binbaşı” olarak geçmektedir.
 – Yurtdışı majör eğitiminizi ABD yada İngiltere’de alabilirsiniz.
 – Majör, siyasette bir yöntem ve yaklaşım olarak kullanılır.
 – Bu yaratı majör makamında çalınacak.
 

Son Dakika Haberler