Meteoroloji’den uyarı: 3 gün süresince sağanak yağış var…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen 5 günlük haritalı hava durumu raporunda oldukça sayıda ilde gelecek hafta başından itibaren güçlü yağışın etkili olacağı açıklandı.
İstanbul’da da yağışın etkili olması beklenirken, vatandaşlar ihtimaller içinde sel baskınlarına karşı uyarıldı.
YURT GENELİNDE HAVA DURUMU
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan değerlendirmelere bakılırsa, ülkemizin şimal ve iç kesimlerinin parçalı, yer yer oldukça bulutlu, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Akdeniz’in Toroslar mevkii, Osmaniye, Kahramanmaraş’ın güneybatısı, Orta Karadeniz kıyıları ve Doğu Karadeniz ile Eskişehir, Çankırı, Ankara’nın kuzeybatı çevreleri, Sivas’ın doğusu, Kütahya, Erzincan, Malatya, Ardahan çevreleri ve Erzurum’un kuzeyinin mahalli olmak suretiyle sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öteki yerlerin azca bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığında mühim bir değişim beklenmiyor. Çoğu zaman mevsim normalleri civarında, ülkemizin doğu kesimleri ile Kıyı Ege ve Marmara’nın batısında mevsim normalleri üstünde seyredeceği tahmin ediliyor.
Rüzgarın ise çoğu zaman kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafifçe, ara sıra orta kuvvette, Cenup Ege kıyıları ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kuvvetlice (30-50 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.
ÇOK SAYIDA İLDE SAĞANAK!
Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu çevresinde akşam saatlerinde gök gürültülü sağanak umut ediliyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminine bakılırsa, Pazar sabah saatlerinde Ordu, Giresun, Trabzon’un doğu ilçeleri, Rize ve Artvin kıyılarında görülecek gök gürültülü sağanağın mahalli güçlü olmasının beklendiği bildirildi.
Vatandaşlardan, ani sel, su baskını, yıldırım ve yağış anında güçlü rüzgar şeklinde olumsuzluklara karşı dikkatli ve önlemli olunması isteniyor.
PAZAR GÜNÜ HAVA NASIL OLACAK?
MARMARA
Parçalı ve azca bulutlu, Kırkalerli kıyılarının Pazar günü yer yer sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
EDİRNE 20°C, 36°C
Azca bulutlu
İSTANBUL 22°C, 30°C
Parçalı bulutlu
KIRKLARELİ 21°C, 34°C
Parçalı, pazar kıyıları oldukça bulutlu ve sağanak yağışlı
KOCAELİ 21°C, 37°C

Son Dakika Haberler