Organ naklinde çığır açacak emek verme: Ölü hücreyi canlandıran buluş

05.08.2022 14:33 Son Güncelleme: 05.08.2022 14:34 Hakemli bilimsel mecmua Nature’da piyasaya sürülen çalışmada hayvanların ölümünden tam bir saat sonrasında kan dolaşımı ve öteki hücresel işlevler eski haline getirilebildi.
Bu başarı OrganEx adlı yeni bir sistem yardımıyla mümkün oldu. Domuzlar bir pompa, filtre ve akan sıvı sistemine haiz bu cihaza bağlandı.
Sistem, kalbin durmasından sonrasında hücreleri ve bazı organları koruyarak oksijenin ölü hayvanın vücudunda tekrardan dolaşmasını sağlamış oldu. Bu sayede organlar canlı tutulabildi.
OrganEx sistemi, ölü domuzların damarlarına kanla karıştırılmış perfüzat isminde olan bir sıvı pompaladı. Perfüzat, hemoglobin proteininin bileşik bir formunu ve hücreleri korumaya ve kan pıhtılarını önlemeye destek olan öteki birkaç bileşik ve molekülü içeriyordu.
Independent Türkçe’de yer edinen habere bakılırsa hayvanların OrganEx’e bağlanmasından 6 saat sonrasında bile kalp, karaciğer ve böbrek dahil olmak suretiyle birçok bölgede belirli temel hücresel işlevlerin etken kalmış olduğu görüldü.
Bu son teknoloji daha da geliştirildiğinde insan organlarının daha uzun süre korunmasını sağlayabilir ve organ nakli bekleyen birçok insanoğlunun prosedürden yararlanması mümkün olabilir.
Araştırma ekibinin lideri Dr. Nenad Sestan, “Bu hücreler, artık çalışmamaları ihtiyaç duyulan andan saatler sonrasında bile çalışıyor” diye konuştu:
Bu bizlere hücrelerin ölümünün durdurulabileceğini ve birçok dirimsel organda işlevlerinin tekrardan sağlanabileceğini gösteriyor. Ölümden bir saat sonrasında bile.

Araştırmanın ortak yazarı Stephen Latham, “Bu hızla gelişen teknolojinin, bir donörden alındıktan sonrasında organları koruma kabiliyeti kazanmamız için büyük umutlar vaat ettiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı:
Ölen bir donörden organı alabilir ve onu perfüzyon teknolojisine bağlayabilir ve kim bilir ondan sonra gereksinim duyan bir alıcıya ulaştırmak için uzun mesafelere taşıyabilirsiniz.
Öte taraftan emek verme hâlâ erken aşamada. Şu demek oluyor ki organ nakillerinde kullanılabilmesi için sistemin daha çok geliştirilmesi gerekiyor. Latham, bunu şu şekilde deklare etti:
Bu çalışmanın, domuzun herhangi bir organının başka bir hayvana nakledilmeye hazır bulunduğunu gösterdiğini söyleyemeyiz. Organın tümünün çalışıp çalışmadığını bilmiyoruz. Baktığımız şey hücresel ve metabolik seviyeler.
Çin’den Pelosi’ye yaptırım sonucu

Son Dakika Haberler