Organik antibiyotik soğan suyunun 8 faydası

Hem yemeklerde hem de pişmeden olarak tüketilen bir sebze olan soğan, mineral ve vitamin zenginidir. A, B6, C vitaminleri, demir, folik ve potasyum açısından oldukça varlıklı olan soğan suyu ise adeta naturel bir antibiyotik. İşte Dr. Muammer Yıldız’ın soğan suyuna ilişkin açıklamaları; Hamile kalmak isteyen kadınlardan, irin hastalıklarına kadar pek fazlaca alanda tercih edilen soğan suyu, naturel tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Vitamin deposu soğan suyu, birçok hastalığın tedavisinde kullanılırken bununla beraber saç ve cilt sağlığı için de naturel bir mucizeye dönüşüyor. Kokusu sebebiyle uzak durmayı tercih ettiğiniz soğan suyunun kıymetini fark etmenizi sağlayacak faydalarını öğrenmek istemez misiniz?
ÜST SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI RİSKİNİ AZALTIYOR Kuvvetli antioksidan ve antibakteriyel özellikler içeren soğan suyu bilhassa kış hastalıkları açısından adeta naturel bir antibiyotik tesiri taşıyor. Burun tıkanıklıklarına çözüm oluyor, balgam sökmeye yarıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
KALP RAHATSIZLIKLARININ TEDAVİSİNDE DESTEKLEYİCİ ROL ÜSTLENİYOR
Kan basıncını dengeleyen soğan suyu, dolaşım sisteminin daha sıhhatli çalışmasını sağlıyor. Böylece dolaşım bozukluğundan meydana gelen damar sertleşmesi, damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltırken tedavisine de destek oluyor.
YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIP ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUYOR
Soğan suyu, yüksek oranda antioksidan içeren özelliğiyle ödemlerin vücuttan atılmasına destek oluyor. Bunun yanı sıra toksinleri de temizleyerek yağ yakmayı hızlandırıyor. Tek başına zayıflatmasa da bilhassa aç karnına içilen soğan suyunun metabolizma hızını artırdığı ve zayıflamaya destek olduğu biliniyor. Öteki bir ifadeyle iştahı denetim altına alan soğan suyu, hali hazırda yaptığınız rejimi de desteklemiş oluyor.
ADET SÖKTÜRÜCÜ ÖZELLİK TAŞIYOR
Kan pıhtılaşmasını önleyerek kanın daha rahat akmasını elde eden soğan suyu, bu açıdan tane düzensizlikleri yaşayan hanımefendiler için tane söktürücü görevi görüyor. Bununla birlikte tertipli kullanıldığında tane sancılarını da hafifletiyor. Tane gecikmesi sebebiyle yaşanmış olan şişkinlik, ateş basması, kabızlık ve gaz sancısı benzer biçimde problemleri ortadan kaldırıyor.
İLTİHABA KARŞI BİREBİR
Soğan suyu, boğaz iltihaplanmasından idrar yolları iltihaplanmasına kadar birçok soruna iyi geliyor ve bu iltihapları kısa sürede tedavi ediyor.
YUMURTALIK KİSTLERİNİN BAŞ DÜŞMANI
İltihapları ortadan kaldıran soğan suyu, yumurtalık kisti ve miyomları da küçülterek yok etme özelliğine haiz.
SAÇ DÖKÜLMELERİNİ ENGELLİYOR
İçerdiği kükürt yardımıyla saç için de oldukça yararlı olan soğan suyu, saç tellerinin yapısını güçlendiriyor, saç köklerini besleyerek saç dökülmelerinin önüne geçiyor. Bununla birlikte inatla uzamayan saçların da süratli ve sıhhatli bir halde uzamasını sağlıyor. İçerdiği B6 minerali yardımıyla saç derisindeki hücreleri yeniliyor. Tertipli olarak kullanıldığında ise saç çıkmayan bölgelerde saç çıkmasına destek oluyor ve saçkıran hastalığına umar oluyor.
SİVİLCE VE AKNE OLUŞUMUNU ENGELLİYOR
İltihapları yok eden soğan suyu, iltihaplı sivilce ve aknelerin tedavisinde de oldukça iddialı. Tertipli kullanıldığında sivilce oluşumunun da önüne geçen soğan suyu, cildin nefes almasını ve yenilenmesini sağlıyor, antibiyotik etkisiyle ciltte oluşan mantar enfeksiyonlarını da tedavi ediyor.
SOĞAN SUYU KÜRÜ TARİFİ
Soğan suyu yapmadan ilkin soğanın iyice yıkanması ve mümkünse bir saat sirkeli bir su içinde bekletilmesi önerilir. Kullanılacak soğan türü de kahverengi soğan olmalıdır. Soğan Suyu Kürü Tarifi: Bir tencerenin içine bir soğan için 2 su bardağı kadar temiz içme suyu koyup kaynatın. Su kaynadıktan sonrasında dörde böldüğünüz soğanları ekleyip yumuşayana kadar pişirin. Peşinden ocaktan alıp ılımaya bırakın ve ılıdıktan sonrasında süzdürerek tüketin. İçerisine bal ya da limon ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız soğan kürünü ılık bir halde sabahları aç karnına ve akşamları uyumadan ilkin birer bardak tüketebilirsiniz. Kürü, günde toplam 2 bardak içmek suretiyle 15 gün süresince uygulayabilirsiniz. Yararları say say bitmeyen soğan suyu, tamamen naturel bir şifa deposu olsa da bazı zararları bulunuyor. Bilhassa mide sorunları yaşayanlarda mide yanmasına, gaz ve şişkinliğe sebep olabiliyor. Bu aşamada hali hazırda kullandığınız ilaçlarla da etkileşime girebilen soğan suyunu tertipli olarak tüketmeden ilkin ne olursa olsun doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Son Dakika Haberler