Performansa bakılırsa ek ödeme yönetmeliği kaldırıldı! Bakan Koca tüm bilgileri deklare etti

17.08.2022 01:00 Haber Deposu: DHA Bakan Koca, Twitter hesabından ek ödeme yönetmeliğine ilişkin izahat yapmış oldu. Koca, açıklamasında performansa bakılırsa ek ödemenin kaldırıldığını belirterek, “Performansa bakılırsa ek ödeme yönetmeliği tamamen kaldırıldı. Yeni yönetmelik, döner ana para hak eden her insana taban ek ödeme getirdi. Hastanelerimizde ise ek olarak, kaynak kullanım verimliliği, finansal sürdürülebilirlik ile çalışanların bireysel ve klinik iş yükleri, vazife tanımları ve vazife yaptıkları birim ile hizmetin elde edilme maliyeti dikkate alınarak, değişen miktarlarda teşvik ödemesi yapılacak. Durağan(durgun) ödeme ve taban ödemesinden emeklilik primi kesilmiyor. Kesilmesinin emekliliğe aslına bakarsanız bir katkısı yok. Zira Haziran 2022’de çıkan 7411 Sayılı Kanunla doktorların emekli aylığı, 2008’den sonrasında göreve başlayanları da kapsayacak şekilde pirime bağlı olmaksızın artırıldı” ifadelerini kaydetti.
‘YAPILAN HER ÖDEME KALEMİ AYRI AYRI OLACAK’ Bakan Koca, sıhhat çalışanlarına meydana getirilen ödeme kalemlerinin ayrı ayrı olacağını belirterek “Sıhhat çalışanlarına meydana getirilen her ödeme kalemi ayrı ayrı olacak, hiçbiri diğerinden mahsuplaşılmayacak. Bahsi geçen mahsuplaşma ifadesi, döner ana para hesabı ile merkezi yönetim bütçesi arasındaki teknik bir hususla ilgilidir. Sıhhat çalışanı ile pratikte bir anlamı yoktur” dedi.
“Taban ödeme olarak belirtilen kısmın bir çok genel bütçe durağan(durgun) mahsuplaşmasına mı giriyor ?” sorusuna da açıklık getiren Bakan Koca, “Hayır. Bu şekilde bir durum söz mevzusu değil. Eskiden performans ödemesi içinde döner ana paradan verilen durağan(durgun) ek ödeme merkezi yönetim bütçesinden maaşa eklendikten sonra verilecek. Sadece, mahsuplaşma, bu hesapların muhasebeleştirilmesi ile ilgili bir husustur; kişilerin geliri ile ilgisi yoktur” ifadesini kullandı.
Bakan Koca, açıklamasında “Senelik iznin 12 gününde hiçbir kesinti olmayacak. Ek olarak hastalık sebebiyle raporlu olunan günlerde de kesinti yapılmayacak. Teşvik ödemesinden ikinci ve üçüncü basamak sıhhat müesseselerinde vazife meydana getiren sıhhat çalışanları yararlanacak” dedi.

Son Dakika Haberler