Perseid meteor yağmuru 2022 ne vakit? Meteor yağmurları Türkiye’den izlenecek mi?

03.08.2022 08:00 Son Güncelleme: 03.08.2022 08:06 Geçtiğimiz yıl temmuz ayında gerçekleşen Perseid meteor yağmurlarının 2022 senesinde hangi tarihte yaşanacağı sorgulanmaya başladı. Gökyüzünde görsel şölen sunacak olan meteor yağmurları yılda bir kez gerçekleşiyor. Bundan dolayı tam olarak ne vakit başlamış olacağı merak ediliyor.
METEOR YAĞMURU NEDİR, NASIL OLUR?
Halk içinde, ‘yıldız kayması’ olarak da malum meteor yağmurları 1992 senesinde Dünya’nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşuyor. Meteor yağmuru, bir miktar meteorun gece gökyüzündeki bir noktadan ortaya çıkarak ışık yaymış olduğu gözlemlenen göksel bir vaka olarak biliniyor. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden Perseid gök taşı yağmuru adı verilmiştir. PERSEİD METEOR YAĞMURU 2022 NE ZAMAN?
Meteor yağmurları, Güneş’in çevresinde dönüşü esnasında Dünya’nın bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu gerçekleştiğinden her yıl aynı dönemde gözlemlenir. Perseid meteor yağmuru 2022 senesinde, 11-12 Ağustos gecelerinde saatlerine gözlemlenebilecek. Meteor yağmuru, yıldız kayması ya da ateş topu şeklinde oluşacak. 12 Ağustos’ta saat 23:00 ile 01:00 arası Perseid meteor yağmurunun konumu belli olacağı için, bu vakit diliminde daha çok gök taşı görmek mümkün. Eğer hava açık ve Ay parlaksa daha çok meteor görebilirsiniz.
METEOR YAĞMURU TÜRKİYE’DEN İZLENECEK Mİ?
Meteor yağmurları, çoğu zaman Türkiye’den izlenebiliyor. Hava koşullarının uygun, şehirde uzak ve ışıksız bölgelerde göktaşı yağmuru daha net görülebilecek.
Starlink uydusu nedir, ne işe yarar? Starlink uyduları ile ilgili bilgiler!

Son Dakika Haberler