Rize Gezilecek Bölgeler Sıralaması… Rize’de Görülmesi Ihtiyaç duyulan Bölgeler Ve Yapılacaklar Sıralaması

17.08.2022 15:38 Son Güncelleme: 17.08.2022 15:40 Kucak dolusu temiz oksijen alabileceğiniz bu şehirde havası da oldukça temizdir. Rize’nin toplam 12 tane ilçesi yer almıştır. Her ilçesinde ayrı bir güzellik barındıran bu kent tabiat tatili yapmak isteyenlerin kesinlikle tercih etmesi ihtiyaç duyulan bir şehridir. Rize Osmanlı imparatorluğu dönemine de ilişik olan eserleri barındırmaktadır.
 Rize Gezilecek Bölgeler Sıralaması… Rize’de Görülmesi Ihtiyaç duyulan Bölgeler ve Yapılacaklar Sıralaması
 1) Kaçkar Dağları Ulusal Park
 Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir şehridir. Çamlıhemşin’de en fazlaca gezilen yerlerdendir. Organik bir ulusal parktır. 1994 senesinde Kaçkar dağları bir ulusal park haline getirilmiştir. Bakanlar kurulu tarafınca alınan karar ile beraber ulusal park olmasına karar verilen Kaçkar dağları ulusal parkı toplam da 51.500 hektarlık bir alana haizdir. Kaçkar dağları ulusal parkı içinde toplam da 9 tane köy yer almıştır. Hem de da 30’u aşkın yaylası bulunan Kaçkar dağları ulusal parkı rakımı yüksek bir ulusal parktır. Buraya vasıta ile giriş de mümkündür. Vasıta ile giriş yapmak istiyorsanız 10 lira giriş tutarı ödemeniz gerekiyor. Minibüs ile de 25 lira bir giriş tutarı yer almıştır.  2) Anzer Yaylası
 Rize’de İkizdere ilçesinde bulunan bir yayladır. Yalnız Rize’nin değil Türkiye’nin en fazlaca meşhur ve en fazlaca ziyaret edilen yaylaları içinde Anzer yaylası gelmektedir. Anzer yaylasında Anzer balı da yetişmektedir. Bu yaylaya ulaştıktan sonra Anzer balı da satın alabilirsiniz. Organik güzelliği ile adeta Rize’nin güzelliğini yansıtan Anzer yaylasında pek fazlaca yayla etkinliklerine de katılabilirsiniz. Dünya’nın en pahalı balı bu yayla da satılmaktadır. Yazın ayrı kışın ayrı bir güzelliği bulunan Anzer yaylasında yamaç paraşütü de yapabileceğiniz alanlardandır. Anzer yaylası Rize’de bolca oksijen alabileceğiniz naturel alanlardandır.
 3) Ayder Yaylası
 Rize’de ki bir öteki meşhur yayla da Ayder yaylasıdır. Bu yayla da Çamlıhemşin ilçesinde yer almıştır. Yemyeşil nebat örtüsüne haiz olan bir başka yayladır. Vatanımızda ki en meşhur yaylalardan olan Ayder yaylası bol miktarda ladin ve kayın ağaçları ile çevrili bir yayladır. 1987 senesinde ilk kez burası bir gezim bölgesi duyuru edilmiştir. Rize’de mühim bir gezinsel merkezlerden bir tanesidir. Ayder yaylası etkisinde bırakan bir güzelliğe haizdir. Burada şifalı sular da yer almakta olup bu şifalı sulara girerek dolaşım ve sinir sisteminizi naturel yollardan tedavi edebilirsiniz.
 4) Zil Kalesi
 Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir öteki yer ise Zil kalesidir. Zil kalesi Rize’deki zamanı yerlerden bir tanesidir. Tarihte ilk kez bu Zil kalesi kervan yolunun güvenliğini sağlamak amacı ile inşa ettirilmiştir. Toplam da 750 metre yükseklikte bulunan Zil kalesi Sarp kaya kütleleri üstüne inşa edilmiştir. Bölgede ki en mühim zamanı yerlerden olan Zil kalesi Osmanlı döneminde de gene güvenlik amacı ile kullanılmıştır.
 5) Şenyuva Köprüsü
 Rize’de ki mühim zamanı eserlerden bir tanesidir. Osmanlı imparatorluğu döneminde 1696 senesinde inşa ettirilmiş köprülerdendir. Günümüzde halen daha tüm orijinalliği ile gelmeyi başarmıştır. Tam olarak dere seviyesinden 20 metre yükseklikte bulunmaktadır. Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Bu köprünün eski adı ise Çinçiva köprüsü olarak bilinmektedir. Kesme taşlar ile beraber inşa edilen Şenyuva köprüsü Karadeniz’in manzarasını izleyebileceğiniz fazlaca güzel bir köprüdür.
 6) Palovit Şelalesi
 Rize’de yer edinen naturel güzellikler arasındadır. Çamlıhemşin’e tam olarak 23 kilometre uzaklıkta yer almıştır. Kaçkar dağları ulusal parkı içinde yer almıştır. En yüksek debiye haiz olan şelalelerden olan Palovit şelalesi 15 metre yükseklikte bulunmaktadır. Yemyeşil bir doğaya haiz olan Palovit şelalesi dik kayalıklar içinde yer almıştır.
 7) Fırtına Deresi
 Rize’de yer edinen bir öteki gezilmesi ihtiyaç duyulan yer ise fırtına deresidir. Fırtına deresi Kaçkar dağlarının kuzeyinde yer almıştır. Karadeniz kıyısının en güzel yerlerinden olan fırtına deresi fazlaca güzel görünüm fotoğrafları çekebileceğiniz yerlerdendir. Çamlıhemşin ilçesine de 20 kilometre uzaklıkta yer almıştır.
 

Son Dakika Haberler