Sadakat Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Sadakatsiz Kime Denir?

Arapçadaki söylenişi “ṣadāḳat” olarak bilinir. Arapçadan dilimize geçen bu ifade ise, Türkçede oldukca sık kullanılır. Sadakat sözcüğü ile ilgili TDK açıklaması kapsamında bazı açıklamalar sunulur.
Sadakat Ne Demek?
Sadakat kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş olan bir kelimedir. Sadakat kelimesi, içten bağlılık anlamına gelir. Bu kelime, eski zamanlardan beri lügatımızda yaygın bir halde kullanılır. Bunun yanında sadakat kelimesi, sağlam ve kuvvetli dostluk anlamına da gelir. Niyette söz, dürüstlük ve davranışların doğru ve gerçeğe uygun olması şeklinde malum bir terbiye terimidir.
Sadakat TDK Lügat Anlamı Nedir?
Sadakat sözcüğü ile ilgili olarak TDK açıklamasında nazı açıklamalar sunulur. Sadakat ifadesi TDK açıklamalarında isim anlamında olan şu ifadeler dikkat çeker: Kuvvetli ve sağlam bir dostluk anlamına gelir,
İçten bağlı olmak anlamına gelir.
Sadakatsiz Kime Denir?
Sadakat kelimesinin kökeni ise, Sıdk kelimesi olarak bilinir. Sadık kelimesi ise, sadakatten türetilmiş olan bir kelimedir ve güvenilir anlamına gelir. Güvenilir kelimesinin Osmanlıcadaki karşılığı ise, saygın kelimesidir. Saygın kişilerin verdiği sözleri geç bir süre da olsa tutarlar ve bu mevzuda da hiçbir şekilde ödün vermezler. Türkçede yalnız ”etmek” ve ”olmak” değil ”göstermek” kelimesi de destek bir eylem olarak bilinir.
”İlgi göstermek” tamlamasında da olduğu benzer biçimde birinin sadık birisi bulunduğunu idrak etmek için de ”sadakat göstermek” kelimesi sıkça kullanılır. Sadakatsiz ise, bağlı olmayan, sevgisine sadık olmayan şahıs anlamına gelir. Sevgiliye, dosta, ya da bir işe sadık kalamayan kişilere sadakatsiz adı verilir.

Son Dakika Haberler