Semt Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Semt Nereye Denir?

18.08.2022 15:39 Son Güncelleme: 18.08.2022 15:40 Semt terimi bu aşamada mahalle kavramından ayrışmaktadır. Zira semt resmi yönetimsel sınırlardan bağımsız olarak varlığını sürdürmektedir. Mesela İzmir bir ildir. Fakat Alsancak ise İzmir ilinin sevilen semtlerinden bir tanesidir. 
Semt Ne Anlama gelir?
Semt tanımı değişik şekillerde yapılabilir. Genel olarak bir kentteki herhangi bir yerleşim bölgesine semt denmektedir. Semt kelimesi taraf ve yan anlamlarında da kullanılmaktadır. Bu duruma örnek vermek gerekirse ” Hangi semte gidiyorsun? ” sual cümlesinde aslına bakarsak hangi tarafa gidiyorsun denmek istenmiştir. 
Semt TDK Lügat Anlamı Nedir?
Semt kelimesi lügatımızda çok çok fazla kullanılsa da Arapça dilinden Türkçe diline geçmiş bir sözcüktür. Yaka, şehirdeki yerleşim bölgesi, yan, taraf, yön ve cihet anlamları semt teriminin TDK lügat anlamlarıdır.  Semt Nereye Denir?
Belirli bir bölge içinde bulunan her alana semt denebilir. Bölge içinde yer edinen bu alanlar doğrusu semtler resmi yönetimsel sınırlardan bağımsızdır. Semt kimi süre birkaç mahalleyi içine alabildiği şeklinde bir tek bir caddeyi de içine alabilir. Semt ilçeye bağlıdır ve kendi içinde müstakil bir alandır. Halk içinde semt ve ilçenin aynı anlama geldiği düşünür. Fakat semt ve ilçe aynı anlamda değildir. 
Semt Kelimesinin Kullanıldığı Örnek Cümleler 
Semt kelimesinin geçmiş olduğu örnek cümleler şöyleki sıralanmaktadır;
– Bu semtin evlatları adlı dizi yarın akşam başlıyor.
– Kendi semtimden ayrıldım.
– Bu semtte hırsızlık vakaları asla olmaz.
– Ali bey semtinde senelerdir kuaförlük yapıyorum.
– Gerçek anlamda esnaflık yapabilmek için belirli bir semtinizin olması şarttır.
Semt ve Mahalle Aynı mıdır?
Semt ve mahalle kavramları aynı değildir. Semt yaka, taraf ve bölge manasına gelmektedir. Mahalle ise resmi işleri bir muhtar tarafınca görülen parçaların her birine verilen isimdir. Buradan da anlayacağımız şeklinde semt resmi bir tanıma haiz değilken mahalle resmi bir tanıma haizdir. 
Şerh Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Şerh Koymak Ne Demek?

Son Dakika Haberler