Son dakika… Bakan Akar ve BM Genel Sekreteri Guterres’ten koordinasyon merkezinde izahat

20.08.2022 16:01 Son Güncelleme: 20.08.2022 16:11 Bakan Akar’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;
Faaliyetlerine planlandığı şekilde devam etmektedir. Bu merkez personel sayısını giderek arttırmış toplam 71 şahıs vazife yapmaktadır. Sahada herhangi bir askeri bulunmamaktadır. Ukrayna’dan toplam 656 bin 339 ton tahıl sevkiyatı gerçekleştirilmiştir.

BM Genel Sekreteri Guterres’in açıklamaları da şu şekilde;
Tahıldaki öncü rolünüz için teşekkür ederim. İstanbul’da ve Odessa’da gördüğümüz her şey çözümün görünen yüzü. Burada hükümetin ve hususi sektörün iş birliği yapması ve pazarlara ulaştırılması umut ediliyor. Daha çok gübre ürününü Ukrayna ve Rusya’dan çıkarmak fazlaca tehlikeli sonuç. Anca bu şekilde tutarları düşürebiliriz. 
Kutlama mesajıyla buradayım. Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi’ndeki herkesi kutlama ediyorum. BM’nin arkanızda bulunduğunu ihmal etmeyin. Ilk olarak fazlaca duygulandım. Burada dünya besin gemisini gördüğüm vakit fazlaca duygulandım. En büyük gemiydi ve boğazdan geçiyordu. İnsanlık için fazlaca mühim. İnsanlık için en büyük kıymet barıştır. Bizim için sulh internasyonal hukuka bağlıdır. Oldukça karmaşık ve uzun devam eden bir süreç olacak.

Son Dakika Haberler