Son dakika haberi: Resmi Gazete’de yayımlandı! 2. el araçta 6 ay-6 bin km şartı

16.08.2022 00:12 Son Güncelleme: 16.08.2022 01:25 Tecim Bakanı Mehmet Muş’un geçen günlerde kamuoyu ile paylaşmış olduğu vasıta satışına sınır getiren düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeye nazaran ikinci el otomobiller ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre dolmadan satılamayacak. Bugün itibariyle yürürlüğe giren düzenleme, 1 Temmuz 2023 evveliyatına kadar geçerli olacak. Tecim Bakanlığı, uygulamayı 6 ay uzatabilecek.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ NE DİYOR?
Tecim Bakanı Mehmet Muş’un geçtiğimiz hafta ikinci el vasıta satışına yönelik bir engelleme getirileceğini açıklaması, otomotiv sektörünün gündemine oturdu. Bakan Muş, sıfır kilometre araçların satın alındıktan sonrasında asla kullanılmadan daha yüksek fiyattan satılarak yaratılan fırsatçılığı önlemek için, ikinci el otomobillere ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden satılamama kısıtlaması getirecekleri duyurmuştu. Sektör yetkilileri, ‘6+6’ olarak anılan söz mevzusu uygulamanın fırsatçılığı önleyeceğini belirtirken, bu sayede ikinci el vasıta fiyatlarının da değişeceğini belirtti. ‘PİYASADA ŞU AN RAHATLAMA VAR’
İstanbul Motorlu Vasıta Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel milliyet.com.tr’ye yapmış olduğu açıklamada şu ifadeleri kullandı:
“Piyasada şöyleki bir tesir görülmeye başlandı. Vasıta tedariki anlamında hem bayilerde hem ikinci el otomobillerde şu anda bir rahatlama var. Burada doğal olarak ki mühim etkenlerden birisi de faizlerin yüksek olmasından dolayı al sat diye tabir ettiğimiz kişilerin de sektörümüzden bir miktar elini çekmesi de bunda etkili oldu.
“FİYATLAR DENGELENECEK”
İnşallah bu yeni yönetmeliğe bu al-satçıların da eklenmesi bizim sektör temsilcileri olarak en büyük isteğimizdir. Bunlar tamamen piyasadan elini çektiğinde, bunlara bir cezai müeyyide uygulandığında piyasada vasıta sayısının da bollaşacağını, araya değerinde ulaşacağı enflasyonist ortamda rakamların giderek arttığı dönemde fiyatların dengeleneceği şeklinde artıları olacaktır.
Bizim en büyük isteğimiz ve arzumuz çıkacak olan kanuna kayıt dışı diye tabir ettiğimiz kişilerin dahil edilmesidir. Bunlara bir cezai müeyyide uygulanmasıdır. Bu şekilde piyasada bir rahatlama oldukça daha belirgin bir halde gözükecektir. Biz o şekilde kişilerle karşılaşıyoruz ki garajında yada iş yerinde bayide olmayan araçların her renginden bulunduran kişilerle karşılaşıyoruz. Mühim olan bu kişilerin bu araçları stoklamasını engelleyip bunların piyasaya sürülmesini sağlamaktır. Bu da kayıt dışılığın önüne geçmekle mümkün oluyor.
SIFIR ARAÇ FİYATLARINDA BİR DÜŞÜŞ BEKLİYOR MUSUNUZ?
Eğer sıfır vasıta satışlarında bir düşme olursa ki şu anda düşüş eğiliminde. Burada sıfır vasıta satışlarıyla ilgili çeşitli kampanyalara gelebilir. Dağıtıcılar kampanya yapabilir buradan kar marjından fedakarlık edilip indirime gidilebilir. Vadelendirmede çeşitli kampanyalar düzenlenip vasıta piyasasının önü açılabilir.
İkinci elde öngörümüz 1 aya kadar sonrasında yeniden satış adetlerinin yukarıya doğru çıkmasını bekliyoruz. Krediye erişim rahatladığında ve insanoğlu tatilden dönerek yeniden iş hayatına başladığında otomobil gereksinimlerini yeniden gündeme alacaklar. Yaz bittikten sonrasında biz yeniden vasıta satış rakamlarının yükseleceğini bekliyoruz.”

Son Dakika Haberler