Taliban dansı: İktidarın 1’inci yılını bu şekilde kutladılar

16.08.2022 09:09 Son Güncelleme: 16.08.2022 09:10 Amerikan istihbaratı “Kabil 90 güne kadar düşebilir” dedikten bir tek üç gün sonrasında 15 Ağustos 2021’de başkente giren militanlar, dün terk edilmiş haldeki elçilik binası önünde beden gösterisi yapmış oldu. Bir geçit törenini çağrıştıran kutlamalar esnasında, hafifçe zırhlı araçlara binmiş oldukca sayıda militan “Yaşasın İslam” ve “ABD’ya ölüm” çarpıcı sözleri attı. Gruptakiler, son ABD askerinin ülkeden ayrılmasını “luk ve mutluluk anları” olarak tanım etti. Bir grup Taliban, ABD Büyükelçiliği önündeki Ahmed Şah Mesud Meydanı’nda dans etti.
Özgürlük’te yer edinen habere gore ülkede kötüleşen ekonomik duruma aldırmayan militanlar, “Yoksul olabiliriz fakat beyaz bayrağımız var” diye konuştu.
RESMİ TATİL OLDU Gösterilere, rejimin beyaz bayrağını taşıyan ve burka giymiş azca sayıda hanım da katıldı. Taliban, 15 Ağustos’u “Gurur Günü” olarak resmi dinlence duyuru etti sadece resmi bir merasim düzenlenmedi. Devlet televizyonu birinci yıla hususi programlar yayınlarken, hükümet sözcüsü Bilal Karimi Twitter’dan, “Bugün zafer ve mutluluk günüdür. Bugün beyaz bayrağın fetih günüdür” mesajını paylaştı. Taliban’ın başkente girmesinden sonrasında kentteki Amerikan askerleri ve oldukca sayıda sivilin tahliyesi 31 Ağustos’a kadar devam etmiş, 1 Eylül 2021 sabahı Afganlar yeni rejimle baş başa kalmıştı.

TALİBAN’LA 365 GÜN
* Taliban’ın başkente girmesiyle ülke ekonomisinin yüzde 80’ini oluşturan dış yardımlar kesildi. ABD, Afganistan Merkez Bankası’nın 9 milyar dolarını dondurdu. Bu adımlarla Taliban’ı cezalandırmak hedeflense de iktisat çöktü, hastaneler ve okullar parasız kaldı.
* BM’nin nisan raporuna gore 38 milyonluk ülkenin yüzde 95’i yetersiz besleniyor. Ortalama 16 milyon şahıs günde bir öğünden azca yiyecek bulabiliyor. Kalabalık ailelerin, doyuracak daha azca boğaz olsun diye çocuklarını satmak zorunda kalmış olduğu rapor ediliyor.
* Internasyonal Af Örgütü’ne gore son bir yılda zorla ve erken evliliklerde artış yaşanırken, minimum 1 milyon çocuk çalıştırılıyor.
EĞİTİM DARBE ALDI
* İngiltere merkezli yardım organizasyonu “Save the Children”ın araştırmasına gore, kızların yüzde 45’i okula devam edemiyor. Erkeklerde bu oran yüzde 20. Ek olarak kız öğrencilerin yüzde 26’sı, adamların ise yüzde 16’sı depresyon emareleri gösteriyor.
* New York Times’ın haberine gore rejimin ilk altı ayında eski yönetim mensubu 500 şahıs ya öldürüldü ya da kaçırıldı.
* Geçen bir yılda 80 gazeteci tutuklandı. Ek olarak Şii etnik grup Hazaralara yönelik oldukca sayıda yargısız infaz ve işkence vakası rapor edildi.
EŞREF GANİ CEVAP VERDİ: NEDEN ZELENSKİ GİBİ DİRENMEDİM
15 Ağustos günü helikopterle ilkin komşu Özbekistan’a, oradan uçakla Birleşik Arap Emirlikleri’ne giden ve halen Abu Dhabi’de yaşayan Afganistan’ın son Cumhurbaşkanı Eşref Gani, CNN yayınında niçin kaçtığını söyledi. Sunucu Fareed Zakaria’nın “Daha ilkin uçağa binip sevdiğim ülkemi terk etmem demiştiniz. Ne oldu” diye sorması üstüne Gani, “Askerler görevi bıraktı ve sivil giysilerini giydiler, Müdafa Bakanı firar etti. Ben son giden oldum ve bunu Taliban’a bir Afgan cumhurbaşkanını aşağılama zevkini tattırmamak için yaptım” yanıtını verdi.
‘İHANET DEMEM’
Gani, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile meydana getirilen karşılaştırma için ise şunları söylemiş oldu: “Biz 42 senedir harp halindeyiz, insanlarımız yoruldu. İkinci olarak ABD, Zelenski’yi yaklaşan işgale dair bilgilendirdi. Biz tek parça informasyon kâğıdı bile almadık. Son olarak; ABD, Avrupa hepsi Ukrayna’ya destek veriyor. Bizim durumumuzda bu yoktu.” ABD tarafınca “ihanete uğradığınızı düşünüyor musunuz” sorusu üstüne “O kelimeyi kullanmak istemiyorum” dedi.
PARA KAÇIRDI MI
Gani, eski Başkan Donald Trump’ın Taliban’la yapmış olduğu anlaşmayı “yıkım” olarak vasıflandırdı ve “Taliban’ın değiştiğini varsaymak bir yanılgıydı” dedi. Kaçarken helikopterle 169 milyon dolar kaçırılmış olduğu iddiasını bir kez daha yalanlayan Gani, o denli paranın fizyolojik olarak helikopterde taşınamayacağını söylemiş oldu.
Taliban’dan bayanlara silahlı müdahale

Son Dakika Haberler