Ukrayna halkı, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine uydu kullanım hakkı satın aldı

19.08.2022 00:09 Haber Deposu: İHA Ukrayna halkının yapmış olduğu bağışlar ile Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına verilmek suretiyle dünya yörüngesinde bulunan ve yeryüzünü gözlemleyebilen bir uydunun kullanım hakkı satın alındı. Ukraynalı meşhur TV sunucusu Serhiy Prytula yapmış olduğu açıklamada, Serhiy Prytula Yardım Vakfı’nın Fin uydu şirketi ICEYE OY ile yapılan anlaşma doğrultusunda yörüngede olan uydulardan birinin tam kullanım hakkının satın alındığını aktararak, “Genç ve yaşlı insanların bir araya gelip devletleri için bir uydu satın aldıkları tarihte başka bir olay bilmiyorum” dedi.
Söz mevzusu uydu ile Rus güçlerine karşı Ukrayna güçlerine avantaj sağlamak amaçlanırken, uydunun bulutların arasından yeryüzünü gözlemleyebildiği ifade edildi. Söz mevzusu anlaşmayı doğrulayan uydu şirketi ICEYE OY, “Serhiy Prytula Yardım Vakfı ile imzalanan sözleşme, başlangıçta Ukrayna hükümetine ICEYE’nin halihazırda yörüngede olan uydularından biri için tam kullanım sağlayacak” ifadelerini kullanarak, “Buna ek olarak, ICEYE kendi Bileşik Açıklıklı Radar (SAR) Uydu Sistemi’ne erişim sağlayacak ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin yüksek yeniden frekansı ile tehlikeli sonuç konumlarda radar uydu görüntüleri almasına izin verecek” dedi.
ICEYE, uydularının geceleri yüksek çözünürlüğünde olan görüntüler alabilen ve bulut örtüsüne karşın yeryüzünü gösterebilen bileşik radar görüntüleme teknolojisi sebebiyle geleneksel uydulardan değişik bulunduğunu beyan etti.
 
Baykar, 3 tane Bayraktar TB2 SİHA bağışlama etmişti
Serhiy Prytula Yardım Vakfı’nın, söz mevzusu uydu kullanım hakkı için ödenen paranın geçtiğimiz haziran ayında Baykar Müdafa’dan 3 tane Bayraktar TB2 SİHA alımı için toplanan ortalama 55 milyon dolardan sağlandığı aktarıldı. Baykar, Ukrayna halkının başlatmış olduğu “Halkın Bayraktarı” bağış kampanyasına destek vermiş ve 3 tane Bayraktar TB2 SİHA’yı Ukrayna’ya bağışlama etmişti.

Son Dakika Haberler