Uzmanlar, Mars’ta yetiştirilmesi ihtiyaç duyulan ilk bitkiyi belirledi

22.08.2022 11:14 Haber Deposu: (Fotoğraf: Temsili) Hakemli bilimsel mecmua PLOS One’da 17 Ağustos’ta piyasaya çıkan bulgulara gore yonca, Kızıl Gezegen’de yetiştirilecek öteki bitkiler için gübre görevi görebilir.
Fazlaca uzak olduğundan Mars’ta insanları beslemek oldukca büyük bir güçlük teşkil ediyor. Gezegenin toprağı da ve suyu da ekinler için uygun değil. İlim insanları bu yüzden uzun süredir Mars’ta mahsul yetiştirmenin uygun yollarını arıyor.
Independent Türkçe’de yer edinen habere gore Iowa State Üniversitesi’nde mikrobiyoloji okuyan Pooja Kasiviswanathan’ın yönettiği bir araştırma ekibiyse yoncanın Mars koşullarına uygun bulunduğunu belirledi.
Mars toprağına mümkün olan en benzer örneği hazırlayan ekip, yoncanın bu gıda açısından yoksul gezegende iyi yetişeceğini belirledi. Ek olarak yoncadan gübre olarak yararlanılınca azca bakım gerektiren, süratli büyüyen ve fazla suya gerekseme duymayan şalgam, turp ve marul hazırlanan Mars toprağında başarı göstermiş bir halde yetiştirildi.
Araştırma ekibi, tatlı su ihtiyacının Mars’taki tuzlu suyun Synechococcus sp. PCC 7002 adlı deniz bakterisiyle arıtılarak karşılanabileceğini düşünüyor.
Öte taraftan Kızıl Gezegen’deki toprak, araştırmacıların hazırladığı örnekten değişik olabilir. Gene uzmanlar, çalışmanın bilim adamlarına ve astronotlara ümit verici seçenekler sunduğunu belirtti.
Araştırma ekibinde yer edinen biyojeokimyager Elizabeth Swanner, “Hazırlamış olduğumuz Mars toprağında hiçbir gıda maddesi değişikliği yapmadan yonca yetiştirebilmemize oldukca şaşırdım” dedi.
Mikrobiyoloji talebesi Kasiviswanathan ise “Bulgularımızın, ileride NASA’nın Mars misyonuna yönelik araştırmalarını desteklemesini umuyorum” diye konuştu.
Zaporijya Nükleer Santrali için 4 ülkeden davet

Son Dakika Haberler