Yapışık ikizler 27 saatlik operasyonla ayrıldı! Brezilya’daki ameliyat Londra’dan yönlendirildi

01.08.2022 22:13 Haber Deposu: BBC Türkçe Bernardo ve Arthur Lima, Rio de Janeiro’da ameliyat edildi. Ameliyat Londra’daki Great Ormond Street Hastanesi’nden yönlendirildi.
Ameliyatı gerçekleştiren takımlar, tomografi ve MR neticelerini temel alan sanal gerçeklik projeksiyonlarına dayalı tekniği kullanabilmek için aylar devam eden bir emek harcama yürüttü.
Ekipte yer edinen cerrahlardan Noor ul Owase Jeelani “uzay çağı” teknolojisi kullandıklarını söylemiş oldu.
Operasyon, Dr. Jeelani’nin kurucusu olduğu Gemini Untwined adlı yardım kuruluşunca finanse edildi.
Müessese, bunun şimdiye kadar meydana getirilen en karmaşık yapışık ikiz ayırma ameliyatlarından biri bulunduğunu altını çizdi.
Noor ul Owase Jeelani, ilk kez değişik ülkelerdeki doktorların sanal gerçeklik gözlükleri takarak sanal gerçeklik odasında beraber ameliyat yaptıklarını söylemiş oldu. Operasyona toplam 100 kadar cerrah ve destek personel katıldı.
Jeelani, ameliyatın sanal gerçeklik boyutuyla ilgili olarak PA haber ajansına, “Görkemli bir şey. Evlatların hayatlarını tehlikeye atmadan anatomiyi görüp ameliyatı yapabilmek mükemmel bir şeydi. Bunun cerrahların içini ne kadar rahatlattığını tahmin edebilirsiniz” dedi:
“Bazı açılardan bu operasyonlar, günümüzün en zor ameliyatları olarak kabul ediliyor. Ve bunu sanal gerçeklikte yapmak hakkaten Mars’a insan göndermeye benzeyen bir şey oldu.”
Jeelani, evlatların kafalarını birbirinden ayırmak için daha ilkin meydana getirilen operasyonların başarısızlıkla sonuçlandığını belirterek yara dokusunun anatomiyi daha karmaşık hale getirdiğini”, risk sebebiyle ameliyattan ilkin fazlaca endişeli bulunduğunu söylemiş oldu.
27 saatlik operasyon süresince yalnız yiyecek yiyecek ve su içmek için 15 dakika ara verdiğini ifade eden Jeelani, “Yorgun düştük. Fakat ameliyattan sonrasında ailenin luktan havalara uçtuğunu görmek muhteşemdi” dedi.
Evlatların sıhhat durumlarının iyi olduğu ve altı aylık bir rehabilitasyon sürecine gereksinim duyacakları belirtiliyor.
Bernardo ve Arthur Lima, beyinleri yapışık olarak doğan ve ameliyatla ayrılan en büyük ikizler olarak kayıtlara geçti.
Gemini Untwined’a bakılırsa her 60 bin doğumdan birinde bebekler yapışık ikiz olarak doğuyor ve bunların yalnız yüzde 5’i beyinleri yapışık olarak dünyaya geliyor.
Dünyada her yıl 50 kadar ikizin başlarından yapışık olarak doğduğu tahmin ediliyor. Bu ikizlerden yalnız 15’i, 30 günden daha çok yaşayabiliyor.
 

Son Dakika Haberler