Yerli ve ulusal pasaporttan yeni haber: Üretileceği tarih belli oldu

20.08.2022 18:13 Haber Deposu: DHA Genel müdürlükten meydana getirilen yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla şubat ayında çalışmalarına başlanan yerli ve ulusal pasaportta sona gelindiği açıklandı. Genel müdürlük ve Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nce yürütülen çalışmaların tamamlandığı belirtilerek, “Yerli ve ulusal pasaportumuzun 25 Ağustos itibarıyla üretimine başlanacaktır. Yerli ve ulusal olmasının yanında holografik şerit, hayalet fotoğraf, harflerle oluşturulan portre fotoğraf, metamorfik desen benzer biçimde birçok bilhassa de dünyanın en güvenli pasaportu olma özelliğine haiz olacaktır. Pandemi kısıtlamaları sonrasında oluşan internasyonal gezi gereksinimleri sonucunda dünyada olduğu benzer biçimde vatanımızda de geçişlik talebinde muhteşem artışlar görülmektedir. Küresel ölçekli tedarik zincirinin bozulması sebebiyle geçişlik üretiminde kullanılan çip ve öteki malzemelerin temininde tüm dünyada problemler yaşanmaktadır. Internasyonal basında yer edinen haberlere gore; ABD, Fransa, Avusturalya, İngiltere, İsrail, Norveç ve Kanada benzer biçimde ülkeler başta olmak suretiyle geçişlik temininde problemler yaşandığı ve buna bağlı olarak geçişlik randevusu ve geçişlik teslim sürelerinin uzadığı, bazı ülkelerde bu sürenin altı ayı geçmiş olduğu görülmüştür” denildi.
‘1 MİLYON 360 BİN PASAPORT DÜZENLENDİ’ Yeşil pasaportların geçerlilik süresinin 10 yıla uzatıldığı kaydedilerek, şöyleki denildi:
“Dünyada yaşanmış olan bu krize karşın umumi (bordo) geçişlik 30 ve hususi (yeşil) geçişlik talepleri en fazla 60 gün içinde karşılanmış olup, acil geçişlik talepleri ise yurttaşlarımızın mağdur olmaması için ivedilikle karşılanmaktadır. Bu kapsamda 2021 yılı Temmuz ayı sonu itibarıyla 889 bin 855, 2022 yılı Temmuz ayı sonu itibarıyla de yüzde 65 artışla 1 milyon 360 bin 653 geçişlik düzenlenmiştir. Sadece bu yıl içinde geçişlik alan kişilerden yüzde 58’inin yurt dışına çıkış yapmadığı tespit edilmiştir. Öte taraftan yeşil pasaportların geçerlilik süresinde uzatılmaya gidilerek kullanım süresi 5 yıldan 10 yıla çıkarılmıştır. Ek olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce bugün itibarıyla 76 milyon 842 bin kimlik kartı, 8 milyon 811 bin geçişlik, 17 milyon 343 bin sürücü belgesi, 41 bin hususi güvenlik kimlik kartı ve 30 bin fahri trafik müfettiş kartı basılarak ülkemizin en uzak noktasındaki vatandaşımıza en geç 3 gün içinde teslim edilmiştir.”
Öte taraftan, geçişlik harç bedellerine ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığı açıklandı. 

Son Dakika Haberler