Yükümlü Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Yükümlü Kime Denir?

01.08.2022 14:25 Son Güncelleme: 01.08.2022 14:26 Yükümlü Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir?
Yükümlü, bir şey yapmak zorunda olan şahıs anlamına gelir. Burada anlatılmak istenen ise kişinin herhangi bir mevzuda yapması mecburi olduğu şeydir. Mesela vergi mükellefinin vergi ödemesi zorunludur. Organik olarak vergiyi ödeyecek olan kişiye yükümlü denir. Doğal olarak buna benzer değişik anlamları olan yükümlü TDK’ya bakılırsa tanımlamıştır.
TDK’ya bakılırsa yükümlü şu anlamlarda kullanılır;
– Mecburi şahıs yada bir şeyler yapması ihtiyaç duyulan insanoğlu,
– Vergi vermekle yükümlü olanlar,
– Yükümlü.
Yükümlü Sözcüğünün Kökeni Nedir?
Lügatımızda en oldukça Arapça ve Farsça kökenli sözcükler bulunmaktadır. Yükümlü sözcüğü ise Arapça kökenli olarak bilinir. Arapçadan dilimize geçen yükümlü sözcüğü bazen duyulan bir sözcük olmuştur. Sadece yaygın bir kullanımı bulunduğunu söyleyemeyiz. Yükümlü Kime Denir?
Yükümlü, genel olarak baktığımız süre yükümlü olan kişilere verilen isimdir. Şu demek oluyor ki bu kişiler bir şeyler yapmak zorundadır ve görevli olduğu şeyden dolayı yükümlü adını alırlar.
Mükellefin İslam içinde yeri olduğu da bilinmektedir. Buna bakılırsa; İslam dininde yer edinen emirleri yerine getirme zorunluluğu olan, olgun ve sıhhatli kişilere yükümlü denilmektedir. Buda mükellefin anlamı hakkında oldukça açıklayıcı bir tarif olarak dikkat çeker. Yükümlü kelimesi bununla beraber ‘eksiksiz ve özenli bir halde yapılmış olan’ anlamı ile bilinir.
Yükümlü İle İlgili Örnek Cümleler
– Öğrencilerin kontrol çözmelerini sağlamaktan yükümlü bulunduğunu biliyordu.
– Vergi mükellefi olarak lüzumlu parayı yatırmaya gitti.
Meftun Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Meftun Kime Denir?
 

Son Dakika Haberler