Yurt haricinde okumak isteyen öğrenciler mağdur oldu

Yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların vize süreçlerinde yaşadıkları sorunların yanı sıra geçişlik başvurularına da aylardır cevap gelmemesi, yurt haricinde eğitim alacak ve yetişim meydana getirecek öğrencileri de vurdu. Birçok ülke, öğrencilere vizede problem yaratırken yurt dışı eğitim hakkı kazanan bazı öğrenciler ise pasaportları gelmemesi sebebiyle işlemlerini yaptıramıyor.
Daha ilkin 3 hafta olan vize bekleme süreleri bazı ülkelerde 5 aya kadar çıktı. Üstelik bu kadar uzun süre bekleyen öğrenciler, geçerliliği olmayan nedenlerle ret yanıtı alıp mağdur oluyor. İptal oranları o denli arttı ki bazı danışmanlık şirketleri, yurt dışı eğitim hizmetlerini durdurma sonucu aldı.
Bu mevzuda mağduriyet yaşayan ve vize randevusu alamadığını belirten bir talebe, “Erasmus öğrencisiyim, tüm evraklarım hazır fakat vize randevusu alamıyorum. Benim benzer biçimde fazlaca fazla mağdur var” dedi. Bir başka talebe ise Polonya’da Erasmus hakkı kazandığını sadece vize randevusu dahi alamadığını söylemiş oldu. Almanya’da üniversite okuyacak bir başka talebe de vizesinin reddedildiğini aktararak tepki gösterdi.   Bazı öğrenciler ise vize başvurusu dahi yapamıyor. Bu sebeple pasaportlarını yok. Üstelik geçişlik yenilemek yada yeni başvuruda bulunmak için lüzumlu süre normalde bir haftayken artık aylarca sürebiliyor. Pasaportu alamayan öğrenciler de eğitim, yetişim için lüzumlu belgelerini gönderemiyorlar. 
Kabul mektubu bulunduğunu, tayyare biletini dahi aldığını söyleyen bir talebe “Erasmus+ Yetişim Hareketliliği’yle yurt dışına gidecektim, pasaporta başvurdum sadece hâlâ gelmedi. Pasaportum olmadan vize ve yetişim işlemleri başlatılamıyor” dedi. Bir başka talebe de 1 ay ilkin geçişlik başvurusu yaptığını 3 kez aciliyet durumu bildirmesine karşın hâlâ pasaportunun gelmediğini kaydetti. 
HİZMETİ DURDURDULAR 
Son dönemde İngiltere, ABD, Kanada ile Avrupa ülkelerine vizelerde öğrencilerin ciddi problemler yaşadığını aktaran Kare Eğitim Yurtdışı Eğitim Direktörü Olcay Erten, “Kati vize alır dediğimiz öğrenciler, 5 ay bekledi ve İrlanda’dan vize alamadı. 3 haftalık vize bekleme süreleri 5 aya kadar çıktı. Bu kadar bekleyip bir de vize vermiyorlar. Önceki yıllarda asla bu şekilde sorun yaşamadık. Asla alakasız olmayan nedenlerle taleplerimiz reddediliyor. Gene aynı şekilde geçişlik basımında da sorun yaşanıyor. Bilhassa de 6 aydan fazla geçişlik süresi olanlar yeni pasaportlarına ulaşamıyor. Sadece Almanya için pasaportun minimum 1 yıl geçerli olması gerekiyor” dedi. 
Önceki yıllarda dil okuluna 2 ay kala dahi talebe yollayabildiklerini aktaran Erten, “Eskiden 8, 9 ay evvelinde başvurun diyorduk artık bu süre 1 ile 1.5 yıla çıktı. Dil okullarına önceki yıllarda 1, 2 ay kala bile talebe yolluyorduk şimdi öyleki bir şey kalmadı. Bu kadar ciddi ret aldıktan sonrasında 18 yaş üzerine yönelik olan dil okullarını düzenlememe sonucu aldık” diye konuştu. 
Admittance Education Kurucusu ve Başkanı, Bağımsız Eğitim Danışmanları Birliği (IECA) Üyesi ve Global Komite Destek Başkanı Yeşim Erez ise mevzuyla ilgili şunları söylemiş oldu: “I20 vizesi ile kabul veren okullara gidecek öğrencilere Amerikan Konsolosluğu kolaylık göstererek randevuları öne çekip, vize verdi. Sadece pre college kredisi veren ve gezgin vizesi kabul eden programlara gidecek öğrenciler vize alamadığından maalesef bu programlara katılamadı. Bunun için biz öğrencileri online yetişim ve araştırma gruplarına yönlendirdik.” 
Öğrenciler ve veliler konsoloslukları mail ve tweet yağmuruna tutarken herhangi bir dönüş alamıyorlar. Toplumsal medyadan seslerini duyurmaya çalışanlar, mağduriyetlerini şu şekilde dile getiriyorlar:
Sayın konsolos, kızım Erasmus’a hak kazanmıştır, Almanya’ya gidecek, üniversite kaydı yapılmış oldu, evi tutuldu, 1 senelik gideri Alman bankasına evvelinde yatırıldı, tayyare bileti alındı. Yalnız 1 hafta kaldı ve bir aydır vize bekliyor, insaf.
Kızım Ankara Tıp’ ta okuyor. Erasmus kapsamında bağışlama almış olduğu halde vize vermediniz. Gerekçeniz “2 aylık giderlerinizi karşılayamazsın” şeklinde. Bir yıl emek vermeden Almanya’da yaşayacak kadar nakit paramız olması durumunda niçin vizeyi reddettiniz.
İrlanda’da dil eğitimi almak için vizeye başvurduk, 8 hafta olan vize süresini 6 aya çıkarttılar, sonrasında da sudan sebeplerle vize vermiyorlar. 6 ay bekliyoruz, boş geçişlik gönderiyorlar. Tüm planlarımız alt üst oldu!
29 Eylül’de Polonya’da olmam gerekiyor, haftalardır uğraşıyorum fakat vize randevusu alamıyorum. Sırf bu yüzden Erasmus hakkımın yanmasını kabul etmiyorum.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’deki vize randevularında bekleme sürelerinin bir yılı bulması benzer biçimde güçlüklerin Türkiye’ye özgü bir durum olmadığını, bunun Kovid-19 kısıtlamalarından kaynaklandığını savundu. 
Günlük basın toplantısında Price, bir gazetecinin Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nde bir tek acil randevular verildiğini, İstanbul’da ise müracaat sahiplerinin bir yıldan fazla bekletildiğini hatırlatması üstüne, bunun Türkiye’ye özgü bir durum olmadığı yanıtı verdi. DW Türkçe’nin haberine nazaran Price, “Bu, maalesef dünya genelinde yaşadığımız bir güçlük. Başlıca sebebi Kovid-19. Bazı Kovid kısıtlamaları hâlen sürüyor. Kısıtlamaların son dönemde kaldırıldığı yerlerdeyse bu kısıtlamaların tesirleri sürüyor. Seni temin edebilirim ki bunun direkt Türkiye’yle bir ilgisi yok” ifadelerini kullandı. 
Bunun tüm dünyada üstesinden gelmeye çalışmış oldukları bir durum bulunduğunu belirten ve Kovid engellemelerinin vize işlemlerindeki bekleme sürelerini uzattığının bilincinde olduklarını ifade eden Price, “Bu bekleme süresini ciddi oranda düşürebildiğimiz ülkeler bulunduğunu biliyorum. Kimisinde yarı yarıya hatta daha büyük oranda. Kovid öncesi döneme dönene kadar bu mevzuda emek harcamayı sürdüreceğiz” diye ekledi. 

Son Dakika Haberler