Zaporijya Nükleer Santrali’nde son durum: Rusya kararını deklare etti

19.08.2022 12:45 Son Güncelleme: 19.08.2022 12:47 Dünyanın gözü kulağı bir süredir Zaporijya Nükleer Santrali’nden gelen haberlerde.
Zira Avrupa’nın en büyük nükleer santralı Zaporijya’nın çatışmaların ortasında kalması sonrası tabiri caizse nükleer alarm yaşanıyor.
Dün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılmış olduğu Lviv’deki zirvenin arkasından Zelenski, Internasyonal Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafınca Zaporijya’ya yapılacak potansiyel bir misyonun parametrelerini kabul ettiğini söylemişti.
Ukrayna liderinin bu açıklamasının arkasından gözler Rusya’ya çevrildi.

RUSYA AÇIKLADI: BU AŞAMADA BİR SEÇENEK DEĞİL Bölgedeki ihtimaller içinde bir kazanın nükleer felakete yol açabileceği ikazları sürerken Moskova cephesinden Zaporizhzhia ile ilgili ilk izahat azca ilkin geldi.
Rusya, Ukrayna’nın güneyindeki Zaporizhzhia Nükleer Santrali çevresindeki bölgenin tamamen silahsızlandırılması yönündeki talepleri reddetti.
Izahat Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Ivan Nechayev’den geldi.
BBC’de yer edinen habere gore, Rus yetkili bölgenin silahsızlandırılmasının tesisi daha savunmasız hale getireceğini söylemiş oldu.
Zelenski’den ‘Zaporijya’ uyarısı: Rus birlikleri derhal çekilmeli
İKİ TARAF DA BİRBİRİNİ SUÇLUYOR
Bölgenin silahsızlandırılmasının ‘bu aşamada bir seçenek olmadığını’ belirten Nechayev, Ukrayna’nın provokasyonlara imza atabileceği iddiasını yineledi.
Ukrayna tarafı ise Rusya’yı tesisi askeri kalkan olarak kullanmak ile suçluyor.
ZELENSKİ: ÖZEL HEDEF HALİNE GELDİLER
Bu iddiayı dile getiren Zelenski, ‘Tesisi siper olarak kullanarak ateş eden her Rus askeri, haber alma ajanlarımız, hususi servislerimiz ve ordumuz için hususi bir hedef haline geldiğini anlamalıdır’ demişti.
BM Genel Sekreteri Guterres: Zaporijya Nükleer Santrali’ne verilen herhangi bir zarar intihar olur

Son Dakika Haberler