Zeytinli Rock Festivali mahkemeye taşındı

18.08.2022 12:08 Haber Deposu: DHA İlki Edremit ilçesi Zeytinli Mahallesi Altınkum sahilinde, 2005 senesinde düzenlenen Zeytinli Rock Festivali, 4 yıl sürdü. Festivalde çıkan vakalar ve sonrasında organizasyon firmasıyla yaşanmış olan anlaşmazlıklar sebebiyle etkinlik, tekrar Edremit’te yapılmadı. Hemen sonra 2 yıl peş peşe ‘Rock Tatili’ adı altında Foça’da düzenlenen festivale, peşinden 3 yıl ara verildi. Rock müzik şarkıcısı Ümit Şimal’in 2014’te devreye girmesiyle festival, tekrardan Edremit’te düzenlenmeye başlandı. Bir sonraki yıl festivalin 3 gün olan süresi 4 güne çıkarılıp, ilk kez 2 sahne birden kuruldu. Sonraki yıllarda 5 gün devam eden Zeytinli Rock Festivali’ne, 2019’da Edremit Kaymakamlığı tarafınca ilkin izin verilmedi sadece meydana getirilen görüşmeler sonrası mesele giderildi. 2020’de ise festival için organizasyon yapılmış oldu, sadece pandemi sebebiyle yapılamadı.
Dünyanın gözü üçlü zirvede
Bu yıl 17-21 Ağustos’ta yapılması planlanan Zeytinli Rock Festivali, Burhaniye ilçesine alındı. Zeytinli Rock Festivali’nin toplumsal medya hesaplarından Ocak 2022’de meydana getirilen açıklamada, Burhaniye Belediyesi ile 10 senelik antak kalma yapıldığı ve biletlerin satışa çıkmış olduğu açıklandı. Orjan ve Denetko sahil siteleri arasındaki belediyeye ilişkin boş arazide yapılması planlanan festival için organizasyon şirketi tarafınca dozerlerle emek verme başlatıldı. Emekler sürerken, festivale Burhaniye Kaymakamlığı tarafınca izin verilmedi. KAYMAKAMLIKTAN İPTAL GEREKÇESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Burhaniye Kaymakamlığı’nca mevzuyla ilgili meydana getirilen bilgilendirmede, “Milyon Yapım Organizasyon Şirketi tarafınca 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde Burhaniye Ali Çetinkaya Mahallesi Orjan Sahil Sitesi’ne yakın bölgede düzenlenmesi planlanan kamplı Zeytinli Rock Festivali’ne ilişkin başvurusu, daha önceki yıllarda düzenlenen Zeytinli Rock festivallerinde yaşanmış olan çeşitli olumsuzluklar ile vatandaşlar tarafınca meydana getirilen yakınma ve yakınmalardan dolayı Burhaniye Kaymakamlığı tarafınca uygun görülmeyerek 05 Ağustos’ta gerek telefonla gerekse karşı karşıya onlarca kere izin verilmeyeceği iletildiği halde süreci ısrarla devam ettiren ilgili firmaya yazılı olarak bildirilmiştir” denildi.
MAHKEMEYE TAŞINDI
Organizasyon firmasının avukatları, mevzuyu 12 Ağustos’ta Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Organizasyon şirketi tarafınca toplumsal medya hesaplarından süreçle ilgili dün akşam meydana getirilen açıklamada, “Burhaniye Kaymakamlığı’nın sonucuna ilişkin Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma sonucu alınması için başvuruda bulunduk. Balıkesir 2’nci İdare Mahkemesi 15 Ağustos Pazartesi sabahı Kaymakamlık makamından müdafa istemiş ve 2 gün içinde ara sonucu açıklayacağını bildiri etmişti. Mahkeme, bugün mesai saatlerinin sonuna doğru almış olduğu kararda, Kaymakamlık makamının müdafa ve delillerini sunmak için ek süre talep etmesi üstüne oy birliğiyle yanıt süresinin 5 gün daha uzatıldığını belirtti. Bu sebeple Zeytinli Rock Festivali’nin 17-21 Ağustos tarihleri içinde yapılması ihtimali kalmamıştır. Zeytinli Rock Festivali, bu yıl 22-25 Eylül tarihleri içinde yapılacaktır. Festivalin bilgileri İdare Mahkemesi’nin vereceği karardan sonrasında açıklanacaktır. Daima olduğu benzer biçimde hukukun üstünlüğüne inanıyor ve mahkeme kararını bekliyoruz. Bu belirsizliğin sonlanmasını beklemek istemeyen festival katılımcıları, biletlerini satın aldıkları kanallardan iade edebilirler. Sürecin tamamlanmasını bekleyenlere de oldukca yakında güzel haberler vermeyi ümit ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Son Dakika Haberler